Elektrības pieslēguma ierīkošana – pagaidu pieslēgums

Gan jau visi kas pēdējo dažu gadu laikā ir ierīkojuši pieslēgumus zina manuprāt absurdo Latvenergo prasību, ka skaitītājs tiek pieslēgts, tad kad klients ir izbūvējis savas puses elektrotīklus un dabūjis kabeli iekšā sadalē, kas būvlaukuma gadījumā faktiski nozīmē, ka ir nepieciešams ierīkot pagaidu pieslēgumu un pirms sūtīt aktu par klienta tīklu izbūvi uz Latvenergo, kautkādā veidā iedabūt kabeli UKSā. UKS protams ir aizslēgts un vienīgā iespēja dabūt iekšā kabeli ir atrakt UKS apakšu un stumt kabeli iekšā no apakšas, cerot ka tas neatdursies pret kādu kopni vai kailvadu.

Ņemot vērā šādu te risku sazinājos ar Latvenergo klientu centru lai noskaidrotu kā man tālāk rīkoties, lai iepriekš ieraktā gofrā iedabūtu kabeli pietam pietiekošā dziļumā. Pasūtīja mani … meklēt elektromontāžas firmu, kas visu arī izdarīšot. Tā nu paskatījos telefongrāmatā vecos kontaktus un atradu vietējā Sadales tīkla montiera kontaktus, kas bija tik pretīmnākošs un piekrita atbraukt apskatīt situāciju.

Atbrauca, atvēra UKS un bija tieši tā kā rakstīju pāris rindas iepriekš. Manis ieraktā gofra pienāk UKSā no apakšas tieši pretī kabeļu sadalnei un ievada drošinātājam. Tātad, ja būtu stūmis savu kabeli tad ar lielu varbūtību būtu trāpījis vainu pa keramikas drošinātāju vai pa tiešo fāzes kopnē ar visu no tā izrietošajām sekām. Rezultātā vienojāmies, ka šonedēļ atbrauks vēlreiz un ielaidīs kabeli gofrā no sadalnes puses, bet otrā galā pagaidām tiks uzlikta IP44 klases 3fāžu rozete. Pie kuras tad tālāk jebkurā brīdī iespējams pielik un noņemt rozešu bloku.

Rozešu bloku biju nopircis jau pagājušo gadu un bija tik atlicis salikt automātslēdžus un savienot vadus. Bloku pirku ar domu, lai pēc būvdarbiem to varētu izmantot saimniecības telpā gan kā vietējo sadali gan pieslēguma vietu dažādiem 3fāžu darba rīkiem, tāpēc ievadā ieliku 3fāžu strāvas noplūdes automātu uz 30mA. Iemesls tādai aizsardzībai – ja būvdarbu laikā kāds uz kāda kabeļa uzmetīs bloku/ķieģeli un saplēsīs tā izolāciju, tad nedabūs triecienu, bet gan atslēgsies drošinātājs. tāpat arī berni skraidot basām kājām pa zāli gar kādu pusieplēstu pagarinātāja vadu nedabūs elektrotraumu.

2014-05-19 21.37.11 2014-05-19 22.51.31

Rozešu bloks saliktā veidā un rozeta (mamma), kas tiks pievienota kabelim no skaitītāja.

P.S. Starp citu ja kāds līdzīgi kā es nevar izlemt, kādu kabeli izvēlēties lai pieslēgtu māju, bet attālums līdz mājai ir kādi 50 metri, tad Sadales tīkla montiera ieteikums ir ņemt AXMK 4×16 kas pie šāda garuma ļauj ietaupīt ap 200EUR salīdzinot ar CYKY 5×10

Šis ieraksts tika publicēts Projektēšana ar birkām . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

8 Responses to Elektrības pieslēguma ierīkošana – pagaidu pieslēgums

 1. Aigars saka:

  Nu es savulaik darīju vienkārši. Nopirku 3 fāžu rozeti, kuru pieskrūvēju pie koka mietiņa. Iedzinu mietu blakus latvenergo skapim un elektrības kabeli (kādu 1-2 metru garumā) nometu blakus. Atradu vienu cilvēku ar atiecīgo sertifikātu, kurš atbrauca un pa 20Ls (pirms gadiem 5) ievilka vadu sadales skapī un iedeva papīrus, kuri jāiesniedz latvenergo (tur bija viņa sertifikāta kopija + vienkārša izbūves shēma). Aiznesu papīrus, noslēdzu līgumu ar latvenero un viņi tad atbrauca uzlika skaitītāju un paši uzreiz to ievilkto vadu pievienoja skaitītājam.

  Tālāk māju būvējot man bija pieejama elektrība caur šo rozeti. Kad māju uzbūvēju, tad kabeli no mājas arī aizvilku līdz šai rozetei un vienkārši iespraudu tajā. Šitā nodzīvoju mājā vairākus gadus, tad vienā vasarā pamanīju latvenergo cilvēku, kas kaut kur kaimiņos mainīja drošinātājus skapim. Aizgāju pie viņa un paprasīju vai viņš nevar palīdzēt pievienot manu kabeli pa taisno (bez tās rozetes pa vidu). Viņš atnāca līdz manam skapim, noņēma blombes, bet es pa to laiku ātri izjaucu rozeti, atvienoju kabeli un iestūmu to skapī. Viņš atskrūvēja vecos vadus un pievienoja mājas kabeli, uzlika blombes. Aizņēma tas kādas 10 minūtes. Iedevu viņam lielo šokolādi 🙂

  Patīk

 2. q saka:

  Šis raksts un foto atgādināja kādu notikumu daudzus gadus atpakaļ.

  Biju Vācijā kādas pazīstamas vācu elektrofirmas seminārā par viņu produkciju. Tur stāstīja un rādīja, kādas foršas pārvietojamas elektrosadalnes tieši būvlaukumiem viņi ražojot (tiešām labas).

  Tikai vācu puse nekādi nesaprata, kāpēc mūsu vietējie vīri (montieri un tamlīdzīgi) uzreiz sāka smieties. Iemesls bija tāds, ka ja pie mums kaut kur būvlaukumā parādītos tāda viņu ražotā sadalne, tad ātri vien tā tiktu nosperta. 😀

  Vācieši vienkārši nesaprata, ka šāda produkcija mums nav aktuāla (nu vismaz tiem laikiem nebija, varbūt tagad jau viss ir mainījies uz labo pusi, grūti teikt).

  Patīk

  • Ernests saka:

   Tāpēc arī rozete un pārvietojamā elektrosadalne tiek piesprausta tikai kad sākas būvdarbi un dotais objekts vairs nerada sliktas domas garāmgājējiem 🙂

   Patīk

 3. ariko saka:

  Es kad vilku savu pieslēgumu, kabeli ar gofru, pats iekšā UKSĀ nelaidu, atstātju tik gana lielu rezervi lai veči paši var ievilkt, atbrauca un visu savilka paši, man pat doma nebija pašam mēģināt uz aklo kaut ko stumt sadalnē 😮

  Patīk

 4. pp saka:

  Man ir tieši tāda situācija, bet ST pieslēguma līgumā ir punkts:

  2.3. Līdz Piegādātāja elektroietaišu pieslēguma izbūvei Lietotājs veic savu elektroietaišu izbūvi saskaņā ar Līguma 1.2.punktu un iesniedz Piegādātājam rakstisku apliecinājumu (1.pielikums). Par Līguma izpildi Piegādātājs rakstiski paziņo Lietotājam un noteiktajā laikā lūdz iesniegt Piegādātājam aktu par Lietotāja (savu) elektroietaišu izbūvi.

  Tad sanāk, ka nevaru pats neko darīt.. Vajag taisīt projektu, topogrāfiju, saņemt rakšanas atļauju no pašvaldības.. un tas viss pagaidu pieslēgumām (būvlaukums).. stulbi. Varbūt ir kādi citi varianti?

  Patīk

  • Ernests saka:

   Ja elektrības kaste kur ST liks skaitītāju robežojas ar tavu zemes gabalu, vai arī ir otra puses kādam grants/zemes iekšpagalma ceļam, tad montieri piever aci uz pagaidu risinājumiem – blakus UKS tiek uzstādīta rozete un kādi 3m kabeļa lai pietiktu līdz skaitītājam. Tālāk būvlaukuma elektrifikācija notiek izmantojot pagarinātāju.
   topogrāfija būs nepieciešama jebkurā gadījumā, projekts – visdrīzāk pietiks mājas ģenplānā iezīmēt kur iet kabelis un var saskaņot kopā ar mājas projektu (vismaz man tā ir).

   Patīk

 5. Krupis saka:

  Man šopavasar atļāva kabeli pieslēgt pašam. Ieraku 4×25, gofru liku tikai pēdējos metros. Tādā gadījumā sarkanā lenta virs kabeļa būtu ļoti vēlama. Grāvi raka un aizraka (kad biju ieritinājis kabeli) traktors pa 30eur/h. Pirms tam gadus 8 bija nostāvējusi maza sadalīte (metāla kaste), tur pat blakus lielajam skapim. Pagaidu variantam ieroc kabeli lāpstas dziļumā zem zemes. Jāatceras, ka jo lielāks attālums un tievāks kabelis, jo lielāki zudumi (sildīsi kurmjus).

  Patīk

 6. NuNu saka:

  Nu manā gadījumā tas jau robežojās ar absurdu.
  Kabeli rakām paši (ar Bobkata tranšeju griezēju), centos kaut kādā gofrveidīgajā tomēr nosegt visu garumu (gandrīz 100m!), bet ne par to.
  Mērījumus ar Meggeri arī veicu pats, (uz sveša sertifikāta) tomēr jau nu gribējās zināt, vai viss ir kārtībā ar kabeli, kā nekā tomēr jau priekš sevis.
  Kabelis tika paņemts nedaudz “par lielu”, bet alumīnijs – rezultātā sanāca ka par 4 x 16 mm kapara cenu paņēmās 4 x 50 mm alumīnijs – kurš VIENNOZĪMĪGI tur vairāk.
  Ar sava skapja montāžu problēmu nebija, saliku visus uzgalīšus, kopnes, ievadslēdzi, viss kā pienākas. Cirks sākās ar otru galu – cilpu kasti, jeb UKSu. Iepriekš jau visu biju atracis lai ātri varētu visu “ieraut kastē”. Atbrauca kaut kāds Latvenergo knariņš, pabolijās uz manu kabeli, pateica ka viņam tādu klemju neesot, un būtībā jau gatavojās doties projām, tikai noprasija, “kas jums to pieslēgumu būvēja?”. Kad uzzināja, ka es pats, tad teica – nu tad pats arī pieslēdziet! Rezultātā, viņš noņēma blombes, uzmontēja skaitītāju un aizbrauca, bet es devos uz bodi iepirkt pārejas klemmes. Tā kā skapis bija pussavākts, tad man pašam nācās arī to samontēt līdz galam, visu skaitītāja apsaisti ieskaitot. Vēlāk džeks atbrauca, atzina par labu esam, un noblombēja. Beigās par šito “darbu” viņam, laikam, vēl arī kaut kas bija jāmaksā….
  Rezutātā sanāca ļoti skaista sistēma ar tievāko punktu (daži cm pie skaitītāja tika montēti ar 4 vai 6 mm vadiem) tieši cilpu kastē tiešā skaitītāja tuvumā. Tas nozīmē, ka sistēma būtībā ir sanākusi arī ļoti droša – gadījumā ja ka kaut kas notiek ar kabeli, vai mājas sadalē, un ja pie tā vēl “sacepas” ievadautomāts, tad pārdeg tie daži cm tievā vada pie skaitītāja, kas šajā gadījumā darbojas arī kā papildus drošinātājs.

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.