Jaunā enerģētiskā realitāte jeb spekulācijas par ziema2023

Prologs. Šis raksts tapis 5 dienas kopš ir sācies karš Eiropā un Krievija ir uzbrukusi Ukrainai. Ir pagājis pirmais šoks un neticība ka kautkas tāds var notikt 21.gadsimta civilizētā valstī un ieslēdzas pragmatisms un aprēķins, lai saprastu ko darīt tālāk.

Kā es redzu šā brīža situāciju – būs vainu šausmīgas un ātras beigas visiem vai arī ilgstoša, bet pārliecinoša agonēšana austrumos ar tiešu dzīves komforta samazinājumu šeit. Ņemot vērā ka mums blakus atrodas “benzīntanks”, tad jāgatavojas nākamajai ziemai jau šobrīd.

Zem sitiena ir gāze un diemžēl arī elektrība. Liels mūsu pluss ir gāzes krātuve uz vietas, bet mīnuss ir tas, ka to iespējams optimāli uzpildīt tikai caur cauruļvadu vasarā. Papildus bažīgu rada arī tas ka pie Kaļiningradas ir atpeldējuši divi LNG kuģi https://www.liepajniekiem.lv/zinas/bizness/gazprom-fraktetam-tankerim-jura-pie-liepajas-nomaina-apkalpi/ tādējādi Krievijai nekas netraucē vienkārši aizgriezt krānu kā atbildes sankcijas un viss. Vai iestāsies krīzes drauds gāzes lietotājiem? Redzēsim jau maijā, jo katru gadu tieši sākot ar maija sākumu tiek sākts pumpēt iekšā dabasgāzi krātuvē

Siltumsūknis – mums ir Nordpoll, brīvais tirgus utt. Jā, līdz brīdim kad visur ir no kā saražot, bet ja gāzes nebūs visā Eiropā ko tad? un vai nebūs valstu pašaizsardzības ar piespiedu atslēgumiem no energotiltiem? Ja kas Latvijā joprojām ir līdz 500MWh bāzes jaudu iztrūkums lai būtu pašpietiekamiem un ziemā kādus 200-500MWh no bāzes jaudas saražo TEC uz gāzes. Tātad nogriež gāzi, elektrības cena aiziet gaisā vai arī sākas kautkādi ierobežojumi patēriņā un vienīgais variants paliek siltumsūkni darbināt ar elektroenerģijas ģeneratoru. 3fāžu 6-9kw agregātu. ar patēriņu 2l benzīna stundā jeb kanna benzīna diennaktī.

Saules paneļi īstermiņā nav opcija – saražojot vasarā un patērējot ziemā no netto uzskaites tu esi pilnbā atkarīgs no elektrības importa ziemā vai elektrības saražošanas no gāzes caur TEC bāzes kapacitāti. un atgriežamies uz iepriekšējiem diviem punktiem.

Kokskaidu granulas – (nejaukt ar šķeldu). Granulas tiek ražotas no kokapstrādes blakusprodukta žāģskaidām, Vai tik nav tā ka mūsu lielie ražotāji ir ar ilgtermiņa līgumiem ar skandināviem un nemaz nevar atkrāmēt uz malu, kas nozīmē ja no tirgus iziet 1milj m3 zāģmateriālu un 600k m3 granulu (tik daudz mēs 2021. importējām no RU un BL), tad arī šai nišai būs smagi. Neaizmirstam ka granulnieks ir ar elektrisko sūkni, tātad ģenerators tāpat ir vajadzīgs.

Kas tad nu atliek? Malka. Optimāli ja tā ir krāsniņa ar sildmūri. iekurini kaut pie sveču gaismas un sēdi siltumā. Apokaliptiski? Jā. Bet kurš ticēja pirms 10 dienām ka būs karš?

Īsumā vasaras sākums visu saliks pa plauktiņiem, un jau uz Jāņiem būs lielos vilcienos skaidrs kas notiks ar ziema2023. Ko es? Gaidīšu. Ar visu to ka man ir gāzes apkure, es gribu redzēt kāda būs attīstība, lai nepārlektu no vienas atkarības uz otru atkarību (īstermiņā), savukārt ja tiešām būs slikti, man ir kamīns, kas nodrošina ka iemetot malciņu vismaz pus mājai ir ļoti silts un otrai pusei mājas silts.

P.S. ja man būtu siltumsūknis es domātu par iespēju uzlikt malkas kamīnu un tikai pēc tam par saules paneļiem.

P.P.S. Ja gribi kautko pateikt komentāros, tad tikai par tēmu bet politaģitācijas un mazā bunkura iemītnieka raksturošanas. Šos postus neapstiprināšu.

Šis ieraksts tika publicēts Apkure, Būvniecība, Pārdomas ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

14 Responses to Jaunā enerģētiskā realitāte jeb spekulācijas par ziema2023

 1. Ivo saka:

  Ja nav noslēpums par cik procentuāli šogad pieauga rēķins, kurinot ar gāzi. Skaidrs, ka tas ir viens no, ja ne pats ērtākais mājas apsildes variants. Ilgu laiku bija arī lētākais (atmetot variantu – mans mežs, malka par brīvu.)

  Patīk

 2. Gvido saka:

  Paldies par viedokli! Es 2014. gadā paralēli esošajam siltumsūknim pievienoju centrālapkures kamīnu (nodrošina siltumu visā 200m mājā + vēl ražo karsto ūdeni), šobrīd kurinu brīvajā laikā omulībai. Protams, kaut kāda elektrība vajadzīga arī apsaistei, bet pieņemt, ka arī tās nebūs, šobrīd ir grūti. Bet tos centrālapkures kamīnus ieteiktu katrā mājā, meži mums apkārt pietiekami, uzstādīšana un pieslēgšana bija gana vienkārša, drošības sajūta ļoti patīkama.

  Publicējis 1 person

  • Kaspars saka:

   Sveiks!
   Vari Gvido padalīties, kas tev par centrālapkures kamīnu!?
   Tev iebūvētā kurtuve vai gatava kamīna konstrukcija?
   Tātad, ja tev ir siltumsūknis, tad jau gan arī akumulācijas tvertne siltam ūdeni?

   Pats sev meklēju kamīnu, kā papildus apkuri esošam granulu katlam (BIODOM 34).
   Granulnieks man liekas skaļš, salīdzinot ar šobrīd citā mājā esošo malkas katlu, kas vnk. netrokšņo.

   Protams, ja nāk klāt centrapkures kamīns, tad papildus granulniekam, jāliek būs klāt akumulācijas tvertne.

   Negribu iebūvēto kurtuvi, gribu gatavu konstrukciju, esmu pašlaik LV šādu atradis – HYDRONOVA-PLUS – Bronpi
   http://www.bronpi.com/index.php/en/wood-range/hydrobronpi-boilers/2619-hydronova-plus-en

   Patīk

  • būvētājs saka:

   Man mājā ir 2 gab siltumsūkņi – pa vasaru arī plānoju likt centrālapkures kamīnu un saslēgt kopējā sistēmā ar siltumsūkņiem, lai lielos mīnusos sildītos pārsvarā ar malku

   Patīk

   • Kaspars saka:

    Pie siltumsūkņu sistēmas jau vieglāk integrēt cētrālapkures kamīnu, jo akumul.tvertnes jau ir, tātad tik paralāis pieslēgums.

    Kādu konstrukciju izmantosi?
    1) iebūvējamā kamīna kurtuve
    2) gatavā kamīna konstrukcij ?

    Patīk

 3. piileenstims saka:

  Aha, paldies par rakstu. Ievelku elpu un saprotu, ka jāgādā malka saglabātajai podiņu krāsnij nevis jāmēģina uzcirst siltumsūknis. Baigais komforts nebūs, bet vismaz nebūs jāatmet pekas.

  Patīk

 4. kakjis saka:

  Nu ar tavu gāzes patēriņu tu kaut ar baloniem sevi nodrošināsi, kaut pa kosmosu nopirksi, jo apjomi ir mazi.
  Man ir 1977.gadā celta koka stāvbūve apkrāmēta ar balto ķieģeli. Gāze ir nevis 500 kubi gadā kā Tev, bet 500 kubi, piemēram februāra mēnesī. Izlīdzinātais maksājums no 78eur augustā ir uzkāpis uz 240eur.
  Tieši pirms ukrainas eskalācijas bija doma piemest papildus gaiss-ūdens siltumsūkni. Bet tas tagad atkrīt.
  Ņemot vērā, ka mūsu labā granula aiziet uz EU, mēs parastie mirstīgie līdz šim kurinājām Ukrainas vai Baltkrievijas ne tik labo granulu – tā arī noteikti atkrīt.

  Paliek tiešām vecā, labā malka.

  Patīk

 5. arvils saka:

  “Latvijas Gāze informē, ka ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un tās būtisko ietekmi uz dabasgāzes tirgu, dabasgāzes cena aprīlim Eiropā atbilstoši šī brīža prognozēm svārstās ap 250-300 EUR/MWh.” (07.03.2022.)
  Ko nu?

  Patīk

 6. ibiorio saka:

  Priekš TEC jau tagad piegādās gāzi ne no Krievijas, attiecīgi minētais pilnīgas drāmas moments izpaliks:

  “..Noslēgtie līgumi paredz sašķidrinātās dabasgāzes piegādi uz Klaipēdas Termināli un gāzes iesūknēšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē aprīlī un maijā. Dabasgāze tiks piegādāta no Norvēģijas, ASV un Kataras. Iegādātais gāzes apjoms nodrošinās elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu AS “Latvenergo” termoelektrostacijās plānotajam ražošanas režīmam 2022.gadā, vienlaikus paredzot gāzes rezerves iespējamas energokrīzes situācijā…”

  https://latvenergo.lv/lv/jaunumi/preses-relizes/relize/pazinojums-par-gazes-iepirkumu-un-esosas-situacijas-ietekmi

  Patīk

 7. sfsdsd saka:

  interesanti, kāda uz nākamo apkures sezonu ir prognozēta granulu cena? Man pašam ir gāzes apkure, patēriņš apmēram kakjis līmenī… ja ju granulu apkure nostāsies gāzes cenu līmenī, tad nav nekādas jēgas kko mainīt. Patreiz arī vnk sēžu un vēroju, kas notiks. Mainu logus utt…

  Patīk

  • Ernests saka:

   sākot no 200EUR var dabūt.
   tie kas tirgo 300 ķer uz muļķi.

   Patīk

   • KasPars saka:

    @Ernests varbūt padalīsies ar šitik labu piedāvājumu pa 200,- /t granulas??

    V-pilī 240+pvn un tad ar tikai max ko vari paņemt ir 2x paletes.
    Vienā reizē vairāk nedod.

    Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.