Saimniecības ēkas jumts

Kad jumts aizbrauc, to parasti nepamana, toties kad atbrauc nevar nepamanīt 🙂 Šoreiz jumts atbraucis saimniecības ēkai.

Identiski kā mājai saimniecības ēkai izvēlēts Ruukki Classic C jumta segums RR23 tumši pelēkā krāsā. Itkā uz šķūni varētu ietaupīt un paņemt ko vienkāršāku, bet tad atšķirtos gan tonis gan spīduma pakāpe, kas tik tuvu blakus stāvošām ēkām būtu pamanāms.

Bet nu par procesu un soļu secību. Ruukki Classic C jumta darbu secība ir sekojoša – uzstādām tekņu āķus, ieliekam tekni un tikai tad skrūvējam klāt lokano karnīzi. Kāpēc tieši tā? Jo karnīzes mala tiek likta iekšā teknē, savukārt pabāzt normāli tekni pēc tam ir grūti – nākas visu locīt nost un čakarēties.

Viss sākas iepriekšējā vakarā, kad līdz kādiem 9 vakarā tiek uzskrūvēta karnīze, tādējādi sagatavojot darbu brīvdienām.

Sākam ar āķiem stiprinot pa malām ar kritumu uz teknes pusi – pēc instrukcijas kritums 3cm uz 10metriem. Šeit var redzēt tā saukto īso āķu stiprināšanu – ar šiem trāpīt līmenī ir vieglāk kā ar klasiskajiem jo skrūvējas klāt pie plaknes un nekas nav jāloka. Vienīgi karnīzei ir jābūt pietiekami platai, lai nodrošinātu gan to ka tekne ir par 2-3cm zemāka par jumta malu, gan kritumu. Āķus cenšamies skrūvēt karnīzē vietās kur ir spāres, ar pietiekami garu skrūvi, lai aizķer gan karnīzi gan spāri.

Nākamais solis, kā jau rakstīju ir tekne – nomēram vajadzīgo vietu, atzīmējam malas un ar skārda šķērēm izgriežam teknē caurumu. Instrukcijā ir izzāģēt, bet ar šķērēm sanāk daudz kvalitatīvāk.

Atgādinājums, jumta segums un fleksis nav savietojami ! Tikai metāla šķēres, vai rokas zāģis metālam. Pat tekņu sagarināšana ar fleksi nav pieļaujama.

Teknes vietā, nu liekam lokano karnīzi (lāseni). Lāseņa ārmalu liek pēc auklas, lai nokompensētu pēdējos jumta nelīdzenumus un lai loksnēm neveidotos kaut kādas nobīdes. Lāseņa apakšēja mala tiek likta iekšā teknē.

Tālāk pārejam pie jumta seguma likšanas. Sākam ar amoritzējošās lentas sagatavošanu vainu izpakojot oriģinālo lentu vai sagriežot lamināta apakšklāju 10cm platās sloksnēs. Tālāk lenta tiek likta zem katras loksnes no otrās līdz priekšpēdējai latai.

Likšana vienkāršāka par vienkāršu – āķē loksnes aiz karnīzes, piesit ar gumijas āmuru caur dēli pa loknes galu, lai tā pilnīgi pieguļ pie karnīzes un skrūvē skrūves katrā latā. Itkā pēc instrukcijas vidējās loksnes var skrūvēt katrā otrā latā, bet skrūvējām visās. (Paldies Mārim par to ka skrūves nepietrūka !)  Vienīgi neaizmirstam, ka pirmo loksni jāmontē strikti 90grādos, lai visas sloknes karnīzei pieguļ vienādi – tam palīgā nāk pitagora teorēma – 3mx4mx5m diogonāle. Ja jumts ir uzlikts “taisni” tad pieregulēt nāksies par max 1cm 😀

Ar pēdējo loksni sanāca nedaudz padarboties, jo to jāpiegriež pēc atlikušā platuma un mala jāpieloka uz auģšu. Tātad nomēram atlikušos 29cm līdz vējmalai, pieskaitam 2,5cm uz uzlocīšanu, ar krīta diegu atzīmējam un griežam vai nu ar rokas metāla šķerēm (ērtāk būs pelināna tipa), vai ar šādu elektrisko. Tālāk liekam loksni uz dēļa malas otrādi un ar gumijas āmuru pielokam uz augšu liekos 2,5cm.

Un te galvenie darītāji, kas pievarēja visu šo stāstu 1 sestdienas laikā. Domāju ka par tempu jāpateicas 3 faktoriem – jumta mazais slīpums, rūpnīcā pēc izmēriem piegrieztam kvalitatīvam jumta materiālam  un meistariem nu jau ar pieredzi 🙂 Baltajā sarakstā gan nemeklējiet, ja nu vienīgi pa tiešo sazināties ar gimenesmaja un kirsuparks 😀

Atlikušas vējmalas un kore, bet citādāk gatavs un atrādāms

P.S. Interesants fakts – mājai + saimniecības ēkai kopumā ir 270+130m3 jumta seguma. Aptuveni tikpat cik Lucavsalā ir lieli mazdārziņi 🙂

Šis ieraksts tika publicēts Būvniecība, Jumts, Pirts, Saimniecības ēka ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

2 Responses to Saimniecības ēkas jumts

  1. būvētājs saka:

    Jums labs temps, ņemot vērā, ka sestdien no rīta puses lija. Droši varakt likt sludinājumu ar tekstu “pieredzējusi brigāde piedāvā …..” 🙂

    Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.