Bruģēšanas darbi

Šai aktivitātei kādu laiku nācās nobriest, kā ar daudzām lietām būvniecības procesā nācās atkal zīmēt, kombinēt un mēģināt saprast, kā tad izskatīsies labāk dabā – taisnas līnijas vai locītas, viens vai otrs bruģis utt. Toties kad domas daudz maz nostājās vietās, tad atlika vienīgi atrast meistarus, kas to visu izdarītu par saprātīgām naudām.

Bruģis – ne vienmēr pie ražotāja tas ir lētāk. Manā gadījumā BRIKERS Nostal bruģi bija lētāk pasūtīt no tuvākā Depo veikala, jo ar apjoma cenu bruģa cena ir identiska rūpnīcas cenai, toties piegāde ir 35EUR nevis 120EUR par reisu. Liels pluss, ka ja pietrūkst 1 m2, tad to var piepasūtīt klāt un par transportu nav jāmaksā tā itkā vestu no ražotnes pilnu auto. Arī paletes ir iespējams atgriezt veikalam daudz vienkāršāk/lētāk nekā uz Brikers ražotni vai ofisu granīta ielā. Alternatīva bija bruģi ņemt caur bruģētājiem, jo tiem gali ražotnēs, bet, bet kautkā brikers vairāk uzrunāja par piedāvāto produktu.

Bruģētāji – pirmā partija ar kandidātiem bija apskatīt objektu un notāmēt vēl rudenī, bet tad tā kā nebija saimniecības ēkas pamatu, tad arī nesāku darbus. šogad bija kādi 3-4 kandidāti, bet nebija tās sajūtas un pārliecības ka īstais. Man tādas aizdomas, ka tas bija vairāk tāpēc ka pats vēl nebiju nobriedis bruģēšanai. Beigās apstājos pie SIA Bruģējums (Igors), kas darbus veica apzinīgi un kvalitatīvi. Atbrauca brigāde 6 cilvēki un burtiski nepilnā nedēļā izdarīja visus darbus. Pat ar visu to, ka pats biju prom un nevarēju sekot līdzi daļai darbu, tiku pastāvi informēts par procesu gan telefoniski gan ar attēliem caur whatsapp.

Izmaksas – bāzes cena visiem (izņemot kosmonautus) par darbu ir samērā līdzīga 8-10eur/m2, līdz saprotam ka katram ir dažāds uzskats par cenu veidošanas politiku – ja pamatnes sagatavošana līdz 10cm dziļumam vēl daļai celtnieku  ietilpst cenā, tad ir kas prasa papildus par malu piebetonēšanu, bruģa piezāģēšanu, situācijas un augstuma nospraušanu, bruģa izkraušanu un vēl virkni pozīciju. Lieveņi, pakāpieni ietves apmale apkārt cokolam – šie ir papildus un parasti par tekošiem metriem. Daļai tāmē šķembas ir zelta vērtē un iemanās tāmē 0-45frakciju par 26eur/m3 pat ielikt, turpretīm apzvanot dažus kontaktus caur to pašu ss.lv 16m3 mašīna ir pa 15-17eur/m3. Bet ja saskaita visu kopā, tad privātmājas apjomiem bruģēšanas 1m2 izmaksā sākot no 24-25eur (6cm bruģis un ja neliek celiņiem maliņas, bet piebetonē malas). Ja ļoti saspringst un organizē materiālu sagādi pats vēl kādu 1-2eur/m2 var ietaupīt.

Bet nu par pašu bruģēšanu un pīrāgu. Neteoretizēšu, jo priekš tā ir pasniedzēji RTU, tik atstāstīšu ko teica liela uzņēmuma vadītājs (gadā nobruģē virs 30’000 m2). Iebrauktuvei galvenais ir pamatne nevis bruģa biezums. Ja braukās kautkas nopietnāks par busiņu (piemēram tiks atvestas briketes apkurei), tad nepieciešama vismaz 25cm šķembu kārta, kas noblietēta ar vismaz 300kg blieti. Šķembu kārtai ļoti labi der 0-45 frakcija, jo tā labi sablietējas un veido praktiski gludu virsmu. Tālāk izlīdzinošā kārta, kur NAV NEKĀDU smilšu vai grants – tikai un vienīgi mazgāta sīkšķemba 2-8 frakcija. Šādi nodrošināmies pret izskalojumiem, nosēdumiem un to, ka skudras iznēsā smilti no bruģa apakšas.

IMG_20160602_060124

IMG_20160601_205334_HDR

Par pašu bruģēšanas procesu – atbrauca trešdien brigāde – 6 cilvēki un kamēr biju 2 dienu komandējumā un atgriezos tikai piektdienas vakarā 2/3 no bruģa bija jau ieklātas. Tiesa gan bruģētāji sūdzējās, ka man tāds netipisks raksts un nesanāk pa fikso samest bruģi, citādi jau būtu pabeiguši 🙂  Protams bija uztraukums, ka tāds vizuāli pamanāms darbs, bet tiek darīts bez manis, bet pateicoties whatsapp un telefona zvaniem viss tika nokoordinēts, un bija pilna informācija par procesu tai skaitā ar visām bildēm. Lūk šāds skats pavērās pēc 3 pilnām darba dienām. Liels pluss sadarbībā ar bruģētājiem bija uz papīra izdrukāts piemērs ar rakstu celiņiem un apmalēm – tā kā raksts netipisks, tad špikeris lieti noderēja uzsākot bruģējumus.

IMG_20160603_212558_HDRIMG_20160603_212509_HDR IMG_20160604_210015_HDR IMG_20160604_210124_HDR

Kā redzat, gar māju pēdējā rinda sākumā nav ieklāta – iemesls tam dekoratīvā apmetuma (mozaikas akmentiņa) uzvilkšana tieši pirms gala darbiem – smilšu ieslaucīšanas, maliņu piebetonēšanas un pieblietēšanas.

Tālāk pakāpieni un lievenis. Atšķirībā no bruģa, kas tiek likts uz blietētām šķembām un sīkšķembām pakāpieni (purngals) tiek iebetonēti, savukārt platformas tiek bruģētas uz blietētas šķembas un pussausā betona sīkšķembas vietā. Šuvēs tiek ieslaucīts smilts cementa maisījums, tādējādi pēc sacietēšanas viss lievenis kļūst par monolītu veidojumu.

IMG_20160607_083657IMG-20160607-WA0002 IMG_20160608_202929

Vienmēr priecē attieksme pret detaļām:

IMG_20160608_202712

Patēriņs materiāliem:

190m2 bruģa
12m3 pieberamās smilts
32m3 šķemba 0-45 frakcija
16m3 sīkšķemba mazgāta 2-8 frakcija
19 maisi cements
3m3 būvsmilts maliņām un ieskalošanai

Ja kāds meklē sakarīgus un adekvātus bruģētājus, tad droši var sazināties ar Igoru. Kontakti kā parasti Baltajā sarakstā.

pjimage (1)

P.S. Beigās ieklāju celiņus 108cm platus un ne mirkli par to nenožēloju, arī apkārt mājai apmale 72cm plata (reāli 60, jo 11-12cm noēd siltinājuma pārkare) ir ērta, jo var samērā brīvi apiet apkārt mājai.

Šis ieraksts tika publicēts Būvniecība, Labiekārtošana ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

18 Responses to Bruģēšanas darbi

 1. MrKAA saka:

  Bija opcija ka arī ģeotekstilu izmantosi? 26eur kubā ir tiešām labs darījums! Nebiju dzirdējis par skalotās šķembas izmantošanu, izklausās racionāli!

  Patīk

  • Ernests saka:

   Tagad visi pamazām pāriet uz sikskembu izlīdzinoši kārtā, tas tomēr garantē ka nekas nekur neizskalosies kā tas ir šķembu + smilts gadījumā .
   Es tā arī nesapratu geotekstila lomu… tāpēc to arī neliku

   Patīk

 2. Jānis saka:

  Pēdējos gados jau visi pārsvarā šādi tikai liek. Bet kās tās tādas par interesantām apmalēm iebrauktuvei? Vēl pamanīju, ka cokols diezgan pazems, tomēr sanācis, vai tā tikai vizuāli izskatās?

  Patīk

  • Ernests saka:

   Uz sīkšķembām vēl neliek visi. Man arī virkne piedāvājumu bija ar smiltīm un stāstu ka smiltis tiek ieskalotas škembās lai nesēžas.
   Tā jau ir parastā ceļa apmale, kas nolikta guļus, uzlikta pa visu perimetru bruģim kas ir uz ielas. Šādi nodrošinos pret tipisko problēmu ka nobraucot no bruģa tas tiek izkustināts no vietas.

   Jā cokols ir zems – 20-30cm bet nevienu brīdi nebija domas par māju ar 4pakāpieniem, lai ieietu mājā. Būs sniegs notīrīšu, bet citu iemeslu kāpēc taisīt augsto cokolu nezinu.

   Patīk

 3. KārlisL saka:

  Izskatās ka celiņi pēc melnzemes uzbēršanas būs zem zālāja augstuma. Cik biezu melnzemes kārtu liksi?

  Patīk

  • Ernests saka:

   Tas tā maldīgi izskatās – bruģis ir kautkur 10cm virs grunts līmeņa. Tā kā vēl pirms melzemes iebēršanas tiks pielīdzināta grunts, tad vajadzēs uzbērt kautkur ap 10cm melnzemes. Pierullēs un sanāks, ka melnzeme ir ~ 1-2cm zem bruģa līmeņa.

   Patīk

 4. Valija saka:

  Labdien!
  Ar lielu interesi sekoju līdzi būvniecības procesam, jo paši būvējam māju. 4. bildē redzamas bruģa celiņu un laukuma kopskats. Kāpēc tieši tādi savienojumi – asiem stūriem, ar nenoklātu trijstūri pa visu? No praktiskā viedokļa būs ļoti grūti kopjams (zāles pļaušana asajos stūros un mazajā trijstūrī starp bruģi). Arī vizuāli noapaļotas salaiduma vietas izskatītos pievilcīgā, ainaviskāk, tagad sajūta, it kā pagalms sašvīkāts.

  Patīk

  • teoretikis saka:

   Galīgi negribu piekrist, ka šajā gadījumā noapaļotas salaiduma vietas izskatītos pievilcīgāk. Izskatītos dīvaini un neveikli, manuprāt.
   Un ar ko zāles pļaušana asā stūrī atšķiras no zāles pļaušanas noapaļotā stūrī? Ar trimmeri pāri (virs bruģa), un vienalga, vai tur ass vai apaļš stūris.

   Patīk

  • Ernests saka:

   Sākotnējais variants vispār paredzēja taisnus celiņus, bet tad tika pielāgots šādam, lai nav sajūtas ka ejot pa ielu.
   Par noapaļošanu – ir viegli noapalot divus perpendikulāri izvietotus celiņus, šādus te kas krustojas leņķī ir grūtāk, jo adekvāts noapalojums uzreiz rada lielu bruģētu laukumu.p lus jābūt pietiekami maza izmēra brugim, lai no tā varētu izveidot noapalojumus.
   Par trīsstūriem – tas ir domātas puķu dobes, kur zāle neaugs. Un ja arī aug ar pļāvēja riteni braucot pa bruģa malu visā zāle noplaujas bez problēmām.

   Patīk

  • Ernests saka:

   Vēl viens iemesls bez noapalojumiem ir tas, ka visa māja ir taisnām līnijām bez noapalojumiem.

   Patīk

   • Ādaži saka:

    Ja nav noslēpums, tad cik sanāca m2 gala izmaksas? Vidēji šķiet gala cipars visiem ir 24-26 € par m2

    Patīk

 5. Viestarts saka:

  16m3 sīkšķembu uz 190m2. Sanāk, ka to izlīdzinošo slāni 8cm biezumā lika?

  Patīk

 6. Dzintars saka:

  Ernest, speciāli negribēji apmales bruģim? Vienīgās pamales redzu pie iebraukšanas..

  Patīk

 7. Dzintars saka:

  Liektai OK, bet pie bruģējumam pie cokola? Man piemēram bruģētāji saka, ka nedos nekādu garantiju, ja netikšot likta apmale. Protams, var domāt, ka grib vairāk darba… bet kā tur īsti ir?
  Turas tas bruģis arī bez visām apmalēm?

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.