Melnraksts manabalss pieteikumam Par EKII atbalsta programmas līguma prasību grozīšanu.

Tālāk būs garš penteris kurā uzskaitīta mana motivācija un aprēķini par to cik papildus būs jāmaksā jebkuram EKII atbalsta programmas lietotājam (papildus tiem, kam nav EKII līgumu)

Tad nu sākam – EKII līgumam prasība:

Statistika līdz 2022.gada novembra vidum EKII.LV – Atbalsts mājsaimniecībām http://ekii.lv/index.php?page=atbalsts-majsaimniecibam

Uzstādīto saules elektrostaciju skaits 3744gab
Kopā uzstādītā jauda 28,7 MWh
Vidējā atbalstītā elektrostacijas jauda 28772/3744= 7.68KW
Apgūtais finansējums 13,8 MEUR no 30 MEUR

Kopējais ietekmēto mājsaimniecību skaits : Uz doto brīdi EKII programmā ir iztērēti 13 miljoni EUR no pieejamiem 30 miljoniem, pieskaitot EM programmas 10 miljonus EUR, var prognozēt, ka kopā abas atbalsta programmas līdz 2023.gada beigām izmantos līdz 15000 mājsaimniecību.

Balstoties uz plānotām Sadales tīkla tarifu izmaiņām un pieņēmumu, ka vismaz 30% mājsaimniecību nespēs samazināt pieslēguma jaudu, vai tām nāksies to palielināt dēļ šobrīd spēkā esošajiem atbalsta programmas noteikumiem. Tieš veidā katra mājsaimniecība pārmaksās papildus 207-290 EUR/gadā, dēļ formālas prasības uzturēt nepamatoti lielu pieslēgumu jaudu.

Ietekme uz Sadales tīkla ieņēmumiem gadījumā ja konkrētais līguma prasību punkts tiek atcelts – 1,0 līdz 1,5 miljoni EUR/gadā (samazināti ieņēmumi caur pieslēguma fiksēto abonēšanas maksu)

Tēzes

Mikroģeneratora pieslēguma maksimālā ražošanas jauda ir nepamatoti noteikta kā 50% no pieslēguma atļautās slodzes, jo tam nav tehnoloģiska pamatojuma

AS Sadales tīkli Vispārējās tehniskās prasības mikroģeneratora pieslēgšanai (sadalestikls.lv) netiek izvirzīts tehnisko noteikumu punkts kas atbilstu EKII/ VARAM programmās definētajam kritērijam “dzīvojamās mājas pieslēgumā atļautā elektroenerģijas ražošanas iekārtas uzstādītā jauda nepārsniedz 50% no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes”

Arī no privātās pieredzes šī gada martā ar 3fāžu 25A elektroenerģijas pieslēgumu iesniedzu mikroģeneratora pieslēguma projektu par 11KW mikroģeneratora pieslēgšanu, kas tika apstiprināts no Sadalates Tīklu puses. Tikai dēļ EKII atbalsta programmas prasībām š.g. maija mēnesī tika veikta pieslēguma jaudas palielināšana uz 3F32A.

“50% ierobežojums” esot ieviests lai  “nebūtu tīkla pārslodze” un varētu pieslēgt maksimāli daudz interesentu.

Atbilstoši Sadales tīkla Mikroģeneratora pieslēgšana (sadalestikls.lv) noteikumiem Sadales tīkls izskata visus pieteikumus par mikroģeneratora pieslēgumu. Gadījumā ja tīkls spēj nodrošināt pieprasīto mikroģenerācijas jaudu pieteikums tiek apstiprināts., vai tiek norādīta maksimāli pieļaujama mikroģeneratora jauda.

Mākslīgi paaugstinātā un nepamatoti liela uzturēta pieslēguma jauda rada AS Sadales tīkls liekus izdevumus tīkla uzturēšanā.

Pieņemot ka vismaz 30% no atbalsta saņēmējiem vēlētos samazināt savu pieslēguma atļauto slodzi summārā atbrīvotā slodze (3fāžu tīklā) būtu 15000*30% *5A  = 22500A jeb 15MW jauda. Lai nodrošinātu pieprasīto atļauto slodzi AS Sadales tīkls jāizmanto lielākas jaudas transformatorus, bez atbilstoša patēriņa. Rezultātā samazinās attiecība starp uzstādīto un faktiski patērēto jaudu, kas palielina dīkstāves zudumus transformatoros.

Faktiskā saules paneļu mikroģenerācijas jauda nav lineāra un lielāko daļu gada ir būtiski mazāka par maksimālo pieļaujamo jaudu.

Tīkla noslodze – atbilstoši saules paneļu ģenerācijas tipveida slodzei saules paneļu mikroģenerators ražo uz pilnu noslodzi tikai 3 mēnešus gadā, pārējā laikā maksimālā slodze svārstās robežās starp 10 un 80%. Rezultātā ārpus pīķa ģenerācijas mēnešiem (jūnijs-jūlijs) attiecība starp ģenerējošo mikroģeneratora jaudu un EKII pieprasīto pieslēguma maksimālo jaudu būs robežās no 10-40%

Finanšu ietekme sākot no 2023.gada 1.jūlija.

Balstoties uz pieņēmumu, ka tiks apstiprināti Sadales tīkls iesniegtie tarifu grozījumi kas publicēti “Latvijas vēstnesī” Dažādi sludinājumi, 14.11.2022. – Latvijas Vēstnesis (vestnesis.lv) zemāk ir minēta tabula ar plānotajām izmaiksu izmaiņām gada patērētājam – mājsaimniecībai.

Aprēķinos tiks apskatītas 2 mājsaimniecības:

 • A Mājoklis, kas ir veicis pāreju no Fosilo kurināmā uz atjaunojamo kurināmo un uzstādījis siltumsūkni un saules paneļu elektrostaciju ar 11kW jaudu. Šādam mājoklim pilnīgi pietiek ikdienā ar 3F25A pieslēgumu, jo mājokļa lielākais patērētājs siltumsūknis jāpieslēdz ar 20A drošinātājuy, savukārt elektriskie teni jāpieslēdz caur 3F16A drošinātāju.
 • B Mājoklis ar vidēju elektroenerģijas patēriņu 600kwh/mēnesīi, kas uzstādījusi tipisko EKII atblastīto saules paneļu mikrogeneratoru 8kW Šādam mājoklim pilnīgi pietiek ar 3F20A pieslēgumu lai nodrošinātu visu patērētāju optimālu darbību.

Esošais un jaunie AS Sadales tīkls tarifi (bez PVN)

Sadārdzinājumi dažādās kombinācijās (šīs nav kopējās summas, bet pieaugums bez PVN, mēnesī)

Rezultātu tabula – pārmaksa dēļ paaugstinātas pieslēguma jaudas ieskaitot PVN. Un neaizmirstam ka kopš 2022.gada 1.janvāra daļa no OIK ir piesaistīta jaudai un arī šeit rodas pārmaksa, ja tiek izmantots parāk liels pieslēgums. Kreisā pusē 3fāžu pieslēgums pirms EKII, un par cik būs lieki jāmaksā dēļ EKII.

Noslēgumam.

Ja kāds no lasītājies arī ir saskāries ar nepieciešamību palielināt savas mājsaimniecības pieslēguma jaudu tikai,lai varētu saņemt atbalstu par uzstādītajiem saules paneļiem, lūdzu piesakaties privāti vai komentāros. Tāpat tiek meklēti lasītāji, kam ir saules paneļu mikroģenerators ar 11kW jaudu, bet pieslēgums ir 3F16A vai 3F20A

Like un share neprasīšu, bet lūdzu atbildiet uz aptauju par to vai plānojiet samazināt pieslēguma jaudu lai minimizētu jauno Sadales tīkls tarifu ietekmi uz ģimenes budžetu.

Šis ieraksts tika publicēts Būvniecība, Ekspluatācija ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

12 Responses to Melnraksts manabalss pieteikumam Par EKII atbalsta programmas līguma prasību grozīšanu.

 1. Kaspars saka:

  ❗❗❗ Vēl viena “superīga” ST slepenā zādzība. ❗❗❗

  ▶▶▶ Jaunā metodika (no 01.07.2021) paredz, ka, ja vēsturiski ir bijusi lielāka jauda, tad jārēķina jaudas uzturēšana par laiku, kad jauda tikusi samazināta, bet ne vairāk par 24 mēnešiem jeb 730 dienām.

  Sīkāka informācija šeit
  https://sadalestikls.lv/lv/slodzes-izmainas

  ▶▶▶ Tas nozīmē, ka es vairāk kā pirms 2x gadiem biju samazinājis jaudu no 3F 40A uz –> 3F 25A…. un tagad ir specifiska vajadzība palielināt jaudu atkal uz 3F 40A. Par šādu jaudas palielinājumu būtu jāmaksā līdz 70 EUR.
  Bet tagad nē, saņēmu rēķinu kur –> pakalpojums 70 EUR + “jaudas uzturēšanas maksa” 315 EUR, kas TOTAL= 385 EUR 🔥🔥🔥 😲

  ▶▶▶ Pieminēšu to, ka tas viss ir BEZ jebkādas pārbūves, izņemot to, ka ST montieris atbrauks un sadalnē nomainīs automātslēdzi.

  Fu^& ST 🖕

  Patīk

 2. Normunds Gavars saka:

  Es tikko palielināju pieslēguma max slodzi no 16A uz 25A tieši tās 50% prasības dēļ. Man ir šogad likti saules paneļi ar invertora iestatīto jaudu 7.5kW un plānoju pieteikties valsts atbalstam.

  Patīk

 3. Taapat saka:

  Tagad VARM ministrs apgalvo, ka šī esot bijusi ST prasība.
  Kad tika gatavoti MK noteikumi EKII atbalstam, daži ST runas vīri paši brīnījās par šādu prasību, un nesaprata kas ar to īsti ir domāts.
  ST pieslēguma procedūrā figurē vienlaicīgā maksimālā slodze, nevis atļautā patēriņa slodze. Tādēļ prasības formulējums (50% no maksimālās atļautās patēriņa slodzes), manuprāt nāk no juristiem, nevis tehniskiem cilvēkiem.

  Daļēja taisnība šajā prasībā ir. Pamēģiniet vietā, kur daudzos īpašumos jau ir uzstādīti mikroģeneratori, uzprasīt jaunu mikroģeneratora pieslēgumu. Jums visticamāk atteiks. Tas saistīts ar aprēķina kārtību. Tiek rēķināts sliktākais iespējamais variants, jo ir bijušas klientu sūdzības par problēmām mikroģeneratoru darbībā. Tam nav saistība ar konkrēto Jūsu pieslēguma jaudu, bet gan ar visa elektrotīkla parametriem. Mikroģeneratoram ir lielākas prasības sprieguma kvalitātei nekā pieslēgumam. Tas neatbilstību gadījumā atslēgsies ar kļūdu, un klients sūdzēsies ST.
  Ieviešot šo prasību, kāds, nezin kāpēc domāja, ka neuzstādīs jaudīgākus mikroģeneratorus, nevis nevajadzīgi palielinās pieslēguma jaudu.
  Tādēļ arī es esmu pārliecināts, ka šāda prasība ir nevajadzīga.

  Vēl ir jautājums, vai EKII/ALTUM tiešām izkontrolēs to, vai Jūs ievērojat savas saistības, un pēc atbalsta saņemšanas nesamaziniet atļauto jaudu. Starp citu, ALTUM saistības ir 14 mēneši, nevis 5 gadi kā EKII.

  Patīk

  • Ernests saka:

   Vai ir pieejams līguma paraugs par ALTUM 14mēnešu saistību periodu?

   Patīk

   • Taapat saka:

    Tas nav ierakstīts līgumā, bet gan likumā (17.2 punkts): https://likumi.lv/ta/id/321021/redakcijas-datums/2022/03/16

    Publicējis 1 person

   • Taapat saka:

    Ja tā smalkāk iedziļinās, tad sanāk, ka nosacījums par to, ka ražošanas jauda nepārsniedz 50% no maksimālās atļautās patēriņa slodzes, ALTUM ir vajadzīgs tikai projekta īstenošanas brīdī.
    To pieprasa līguma 5.1 (c) punkts.
    Pēc tam jaudu var samazināt, jo 14 mēnešu uzraudzība ir tikai neizmantojot NETO norēķinu sistēmu par to, lai elektroenerģiju nepārdotu.
    Tas ir ierakstīts likumā nu līguma 11.3 punktā.
    Nekādus nosacījums slodzes saglabāšanai pēc projekta realizācijas es ne līgumā, ne likumā neatrodu.

    Patīk

 4. Jap saka:

  Cik zinu tad lielākās izmaksas ST radīja tas, ka elektrību nevar “uzkrāt tīklā”. Tad kad saules ģeneratori ņem savu “depozītu” no tīkla, ST reāli nākas nopirkt to par tirgus cenu. Līdz ar to, starpība starp tirgus cenu, kad saules ģeneratori nodod tīklā un kad ņem no tīkla, ir jāsedz ST.

  Patīk

 5. Girts Eldmanis saka:

  mums ir 11kw sistēma un pieslēdzāmies ar 25A3F. Lai saņemtu atbalstu, mums tagad pieprasa 32A, vai lai pārtaisām atļauju uz 8,7…

  Patīk

 6. Ivo saka:

  Vairs jau neatceros kur šo dzirdēju, bet doma esot bijusi tāda, ka tieši atbalstu piešķir par ražošanas jaudu ne vairāk par 50% no kopējā pieslēguma, nevis sistēmai obligāti jābūt <50%. Respektīvi neviens neliedz likt 11KW sistēmu 3f16A pieslēgumam, bet tad atbalstu varēs saņemt tikai par šiem 50%. Un attiecīgi visiem skaidrs, ka izdevīgāk ir palielināt pieslēguma jaudu, lai saņemtu maksimālu iespējamo atbalstu. Bet tagad sanāk, ka par šo “shēmu” nāksies piemaksāt.

  Patīk

  • Ernests saka:

   Problēma ir tāda ka tie 50% ir mākslīgi ieviesti.
   Cilvēki jau jaudas liek nevis lai dabūtu naudu, bet jo viņiem vajag tos kwh saražot.

   Piemēram man stāv 11kw sistēma lai es gadā varētu saražot vismaz 10000kwh elektrības, kas nepieciešamas mājsaimniecībai – 5000kwh un 4500kwh apkurei jo no gāzes pārgāju uz siltumsūkni.
   Komplektā ar šo man dēļ formālās prasības bija jāpalielina pieslēguma jauda no 25A uz 32A, kaut arī tehniski tas nav nepieciešams.

   Patīk

  • Normunds saka:

   Nevar pieteikties proporcionāli mazākam atbalstam. Vai nu ražo mazāk, vai palielini max atļauto slodzi pieslēgumam.

   Patīk

 7. Guntars saka:

  Kāds cenšas dzīvot ilūzijās? Valsts un tiešie pakļautie līkumu ieviešanā ir saistīta “organizācija”, kura shēmo, kā vairāk izsūkt no cilvēkiem, nevis paaugstināt valsts labklājību. Saules paneļi kā reiz bija labs projekts pārliecināties par to, cik cilvēki ir varoši maksāt un kā izrādījās elektrībai drīkst brīvi atļauties skrūvēt cenu griestos, pamatojoties uz visādām mistiskām butaforijām kā energo krīze, jo vergi tak sagremos. Apakšā vēl pabāzt arī elektroauto parka izdevīgumu, jo 2x lētāk kāpēc lai neuztaisīt, lai ir tikai 10 centi lētāk, vai ne? Pret visu to iekārtu karot, kur apgrozās miljoniem ir absolūti bezjēdzīgi . Var ņemt kaut vai koncertzāles būvniecību – būvniecība notiks un tas ir ieplānots, un kas ir ieplānots, tas būs, ja ne tagad, tad nogaidīs vēl 10 gadus. Tieši tas pats ar ST. Ja reiz ir shēma, tad viņa jebkurā gadījuma piepildīsies. Ja kāds patraucēs, tad to noorganizēs gudrāk un vienalga beigās nonāksim pie tiem pašiem tēriņiem, tikai pēc tam jau paliks ar atvērtu muti… stulbs nesapratīs, gudrs paklusēs.
  Kā jums liekas, no kurienes lai valdība atdod parādus, kurus aizņēmušies, bet tauta nav redzējusi?

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.