Valsts atbalsts privātmāju siltināšanai un atjaunojamo energoresursu izmantošanai

Ņemot vērā 2021.gada nogales nenormālās energoresursu cenas un 2022.gada tuvojošās vēlēšanas, valdība ir sasparojusies un vairākas ministrijas gatavo likumprojektus, lai iedzīvotāji varētu pieteikties “dāvanām” un pēc tam vilkt plusiņus pie pareiziem sarakstiem.

Šobrīd izskatīšanā ir 2 atbalsta programmas:

Abas programmas šobrīd ir projekts un palasot tiesību aktu anotācijas var redzēt kā ministrijas savā starpā “kašķējas”, lai tikai kādam nav dāsnāka programma, kā rezultātā arī spīdīgāka medaļa ko rudenī piekārt pie ancuka tiekoties ar vēlētāju 🙂
Bet nu atmetot liriku – kopā kā redzams maksimāli tiek piedāvāts apgūt 25 miljonus EUR, kurus izdalot uz pusi no maksimālās atbalsta summas pietiks 2500 mājsaimniecībām; jā tieši tā, 25 miljoni eiro un aptuveni 2,5 tūkstoši “laimīgo”.

Kur es varu iestāties rindā pēc naudas?

Ar šo vēl jāpagaida – un tiklīdz būs apstiprināti noteikumi tā gan jau uzrakstīšu arī šeit, bet tikmēr iesaku katram izveikt ātro paštestu uz to vai vispār spēsi kvalificēties. Izlasi uzmanīgi jautājumus un ja kaut uz vienu atbilde būs NĒ, tad diemžēl tev nesanāks iekļūt starp tiem ~2500 laimīgajiem.

 1. Tu esi fiziska persona, kurai pieder īpašums Latvijā ?
 2. Tava māja, par kuru tu vēlies saņemt atbalstu, ir nodota ekspluatācijā ?
 3. Māja ir ierakstīta zemesgrāmatā (kā nodota ekspluatācijā)?
 4. Māja ir dzīvojamā viena dzīvokļa māja, maksimums varbūt dvīņu māja?
 5. Tu neesi iepriekš saņēmis šai mājai naudu siltināšanai vai renovācijai?
 6. Mājā nav reģistrēta saimnieciskā darbība?
 7. Darbi vēl nav sākti un materiāli nav nopirkti?

Ja esi ticis tik tālu un nebija neviena NĒ/wtf, tad turpinām lasīt.

Ko tad es varēšu darīt un vai ir vērts vispār čakarēties?

Pirmkārt tas ir atkarīgs no programmas – ALTUM beidzot izņēmis ierobežojumu ka pierīga nevar piedalīties un spiež uz tiem kam nav naudas un ir “vecas mājas” un primāri grib siltināties, pie tam to visu formēt kā kredītu ar grantu. Dod 30% no iztērētās summas atpakaļ, bet ne vairāk par 6000 EUR.

VARAM savukārt mērķē uz fosilo apkures sistēmu modernizāciju (lasi, nomaini gāzes katlu uz siltumsūkni jeb savu veco dīzeli uz elektroauto 🙂 ) un tiem kas visu paši nofinansēs un beigās atnāks un paprasīs “cashback” noteiktā atbalsta apjomā. Atbalsta apjoms daudz lielāks, bet ir limiti un citas ministrijas sūdzas ka pārāk dāsni, tāpēc gan jau cipari vēl mainīsies, bet savus 5000 EUR gan jau arī šeit varēs dabūt.

Kas interesants VARAM programmai – iespēja uzstādīt saules paneļus bez nekādām citām mākslīgām aktivitātēm, kas nozīmē ja tev ir nesen būvēts mājoklis un tas ir energoefektīvs, nebūs vēlreiz jāsiltina sienas vai jāmaina svaigi uzstādīta ventilācijas sistēma, lai tikai varētu tikt pie paneļiem.

Vai man to vajag? Un vai tas ir izdevīgi?

Jebkurā scenārijā lai tiktu pie 5000EUR atbalsta būs jāiztērē papildus vismaz tikpat savas naudas. Kā vienmēr tikko kautkur dala haļavu, tā parādās kaudze konsultantu/tirgotāju/ekspertu kuru uzdevums ir uzpūst sāpi, lai tu tiešām notici, ka bez jauna katla ar superautomātiku un saules paneļiem ar zeltītu rāmi tu vairs nepārdzīvosi vēl vienu apkures sezonu un tavs darbu apjoms izaug līdz maksimums 20000 EUR, jo mēs taču renovējam māju vienreiz un valsts dāvā naudu reizi 10 gados 🙂 Tāpēc rēķinām līdzi un skaitam pretī ja nu tomēr neatsakos no gāzes katla, cik tad turpināšu maksāt – piemēram es netaisos atteikties no gāzes un pamatošu to ar skaitļiem.

Ko tad darīt?

Pirmkārt kritiski izvērtēt investīcijas pret atmaksas laiku – lai nav kā vienā KPFI privātmājas gadījumā – uzstādīja siltumsūkni ar 2 dziļurbumiem pa 30000 EUR jo valsts taču uzdāvināja 10000EUR un pa 10 gadiem ietaupīja knapi 6000EUR. Vēl nieka 14000EUR atlikuši ko atsist… Tāds nevājš 30 gadu projekts (prasās smailijs kas graiza vēnas). Vēl grūtāk ir ar saules paneļiem, jo ar tiem sanāk tā ka labi ja 30% sanāk iztērēt pašam uzreiz, bet visu pārējo no sākuma jāatdod tīklā un tad caur netto uzskaiti samaksājot par sadali jāsavāc atpakaļ. Te gan es neizplūdīšu tagad detaļās, būs nākamā rakstā.

Kur smelties informāciju?

Protams šeit un lasīt bloga nākamos ierakstus 😀 Bet vispār ar šo grūti, jo nu tik visi apgūs naudu no gaisa 🙂 Bet ir labā ziņa – arī es kalkulēšu priekš sevis visus plusus un mīnusus, vai uzlikt saules paneļu sistēmu uz mājas jumta. Tātad būs izvērsts aprēķins un pamatots secinājums piedalītes vai nē. Kā arī ziņas par programmu jaunumiem – cik tad beigās izlēma iedot privātmāju īpašniekiem un uz kādiem nosacījumiem.

Šis ieraksts tika publicēts Apkure, Būvniecība, Pārdomas, Siltināšana, Ventilācija, Viskautkas ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Valsts atbalsts privātmāju siltināšanai un atjaunojamo energoresursu izmantošanai

 1. Tomy_lee saka:

  Ko nozīmē- reģistrēta saimnieciskā darbība?
  Ja uzņēmuma juridiskā adrese ir reģistrēta konkrētajā īpašumā vai tas skaitās kā saimnieciskā darbība?

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.