Grīdlīstes montāža

Grīdlīstes ir iekšējās apdares elements ko parasti vainu uzliek uzreiz pie grīdu izbūves vai arī tā arī tiek gadiem dzīvots bez tām.

Kad tomēr tiek izlemts ka grīdlīstes jāliek tad ir vērts ņemt vērā dažus ieteikumus to izvēlē. Pēc būtības grīdlīstes var iedalīt 3 kategorijās – plastmasas, koka un finierētās. Plastmasas grīdlīstes pamatā nāk komplektā ar lamināta grīdām un pēc tekstūras ir identiskas grīdas segumam. Koka grīdas savukārt “prasa” lai ir vainu koka grīdlīstes vai finierētas un to forma un gala apdare ir atkarīga no izvēlētā telpas stila – sākot no gludām vai balti krāsotām līdz pat platām profilētām kas jau sāk līdzināties koka apdares paneļiem

Kā izvēlēties – koka vai finierētas?

Koka grīdlīstes parasti izvēlas ja tās ir nelielas izmēros un plānota stiprināšana ar skrūvēm un pēc tam krāsošana. Ja grīdlīste ir plānota no mīsta koka – egle/priede un izmērs nav liels, tad var droši izvēlēties un neuztraukties par deformācijām vai šķirbām. Savukārt ja grīdlīste ir augstāka par 60mm un biezumā vairāk par 15mm tad būs labāk izvēlēties finierētas uz MDF pamatnes, jo pirmkārt nekas nevērpsies, tātad nebūs škirbu un otrkārt varēs montāžai izmantot montāžas līmi. Tālāk izstāstīšu par to kā nu ir jālīmē grīdlīstes un ko ņemt vērā.

Pats galvenais MDF finierēto grīdlīstu pasūtīšanā – MDF obligāti jābūt mitrumizturīgajam (zaļam). Ja kāds piedāvā grīdlīstes no parastā mdf , lūdzu lieki netērējiet naudu, jo jau pēc 2 gada vietām MDF būs uzbriedis un būs defekti. Tad nu par pašu montāžu un dažiem knifiem. Ideāli ja ražotājs līstes mugurpuses arī būs nolakojis, tādējādi vēl vairāk aizsargājot tās no mitruma.

Grīdlīstes var nestiprināt pie grīdas, bet gan līmēt pie sienas. Arī uz tapetēm. Un viss turās, vienīgi sienām jābūt taisnām. Ja izvēlas līmēt pie sienas, tas grīdlīstēm mugurpusei jābūt gludai ar izfrēzējumu apakšā – frēzējums palīdz pielaist pie sienas bez spraugas, bet gludā virsma nodrošina lielāku saķeres laukumu. Visas zāģējuma vietas ir jāapstrādā pret mitrumu. šeit ļoti labi noder PVA līme ko vienmērīgi uzklāj un ļauj apžūt.

Finierēto līstu mūžīgā problēma gala nobeigumi ir viegli atrisināmi nozāģējot galu 45 grādos un pielīmējot stūra gabalu (imitējot ārējo stūri) šādi pat skatoties no malas nav iespējams pamanīt ka līste ir finierēta un pamats tai ir MDF.

Pie gludas sienas grīdlīstes (pat 3metru garas) var droši līmēt izmantojot vienīgi montāžas līmi. Tā kā piespiežot līmi vietām tā var iziet ārā no grīdlīstes, lai nepaliktu pēdas montāžai ir jāizvēlas bezkrāsaina līme. Pati montāža notiek vienkārši – sākumā piegriežam un piemēram līsti pēc izmēra, nosmērējam zāģējuma vietas ar PVA līmi, ļaujam nožūt, uzsmērējam 2 strīpas ar montāžas līmi un piespiežām grīdlīsti vietā. Gadījumos kad pielīmē garās līstes vēlams līdz līste sacietē to piespiest – šim labi noder uz grīdlīstes nobalstīts krēsls vai kāds cits smags priekšmets.

Protams vietās kur grīdlīste ir jāaudzē garumā tas tiek darīts 45 grādu leņķī piezāģējot abas līstes – šis gan vairāk ir svarīgi koka līstēm, jo tās gadalaiku un mitruma ietekmē nedaudz “staigā” izmēros.

Nu un nobeigumā piemērs ko darīt kad nedaudz kļūdījies ar aprēķinu un uz stūra redzama sprauga. Ja pamanīts pirms viss sacietējis, tad vēlams noņemt līsti un piezāģēt vietā pēc izmēra, ja nu tomēr viss ir sacietējis vai arī vairs nav līstes defekta vietu nolīmē ar celtniecības krāsojamo līmlenti un spraugu aizpilda ar hermētiķi un noslauka pārpalikumus – manā gadījumā melnu, lai turpinātu grīdas stilu. Līmlenti kā jau ar visiem hermētiķiem – jānoņem pirms tas ir sacietējis.

P.S. Gludās grīdlīstes parasti izvēlas par 1-2mm plānākas par durvju aplodām, jo tad salaiduma vietā ar durvju aplodām veidojas loģiska pāreja kas noslēpj salaiduma vietu.

Šis ieraksts tika publicēts Būvniecība, Iekšdarbi ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

5 Responses to Grīdlīstes montāža

 1. Guntars saka:

  Vēl neliela nianse, kas veido labu kopainu, ka aplodas izvēlas vienā tonī un krāsā ar grīdlīstēm.

  Patīk

  • Ernests saka:

   Tas jau gaumes jautājums, kas neietekmē tehnisko realizāciju 🙂

   Patīk

   • Guntars saka:

    Tehniskā realizācija nobeiguma slānī ir vienota ar interjera dizainu. Un tas ir svarīgi, lai arī pēc 10 gadiem liktos, ka viss ir savās vietās un izskatās cool. Vispār par aplodu un grīdas līstu vienotu krāsu ir interjera dizaineriem kā likums. Vai nu tad vispār neliek grīdlīstes. Jeb ir vēl tāds viedoklis, ka līstes liek tikai, lai noslēptu brāķi. 😉

    Patīk

 2. Ingus saka:

  Varbūt vari padalīties, no kurienes ņēmi grīdas līstes? Man kāreiz moments, kad ir jāsāk meklēt, noderētu kādas norādes, atsauksmes, kur rakt vai nerakt.

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.