Pirts krāsns risinājuma meklējumos

Kopš maziem gadiem regulāri esmu gājis pirtī. Ir gan iets vienkārši mazgāties, gan pērties, gan ārstēt iesnas turot kājas nu ļoti karstā ūdenī 🙂 Protams vanna un duša ir forši, bet pasildīties un papērties tomēr ir cits fīlings, īpaši kad tas ir kā noslēgums kādam saspringtākam vai fiziski aktīvam darbību posmam. Pirtis protams ir dažādas – sausā (saunas tipa) un slapjā (krievu tipa), bet galvenais priekšnosacījums, lai tās ir siltas. Īpaši ziemā. Atceros, kā bērnībā pie radiem gāju pirtī, kas bija ķieģeļa mūra ēkā, pirts telpā pie viena bija pavards lauku virtuvei kā arī maizes krāsns -tāds universāls viss vienā pasākums. Tad nu ja pirti kurināja visu nākamo dienu pēc tam kad bija vārīti kartupeļi rukšiem un izcepts ducis rupjmaizes klaipu, tad bija samērā silti, izņemot priekštelpu kur sienas bija apsarmojušas un ģērbties nācās cik vien ātri vari lai nenosaltu. Citādi varēja mazgāties tikai pašas krāsns tuvumā, jo būves siltuma inerce bija vienkārši šausmīga.

Tāpēc domājot par savu pirti ir skaidrs, ka nepieciešams kāds risinājums, kas sildītu ne tikai pērtuvi, bet arī mazgājamo daļu un priekštelpu, jo kāda tad jēga no pirts, ja tajā nav iespējams relaksēties un atjaunot enerģiju, vai noķerot iesnas nav iespējams aiziet apārstēties. Vienkāršākais risinājums protams – uzliekam mazgātuvē un priekštelpā elektriskos radiatorus un kurinām elektrību uz nebēdu. Komplektā ar 150mm siltinājumu sienās varētu arī nebūt galīgs bankrota risinājums. Bet es kā parasti…

visu laiku nedod mieru ideja, par to ka pirts krāsni ir iespējams sajūgt ar sildmūrīti un kurinot pirti kurināt arī apkārtējās telpas. Skaidrs ka viss vienā krāsns šeit nederēs, jo pērtuvē jābūt tik karstam, ka ir iespējams uzmest garu, bet pārējās telpās tikai silti. Plus ko darīt vasarā ar lieko karstumu?

Tad papētot ko cilvēki citur dara, atradu Krievijas plašumos praksē pārbaudītus risinājumus – kad ir pirts krāsns un mūrēts skurstenis ar vasaras un ziemas eju (4.variants)- tādējādi krāsni var kurināt pa vienkāršo, gan visu lieko karstumu laižot caur sildmūri.

petr4001

Pēc šīs saites var atrast tādu kā satura rādītāju vairumam jautājumu un atbilžu, tam kas mani interesē un ko plānoju realizēt savā pirtī. Pēc būtības pagaidām varu tikai pateoretizēt (un būtu labi, ja lasītāji arī padalītos ar pieredzi vai pārdomām) par to kā tad labāk darīt. Cik ir pētīts, šāds risinājums dod iespēju iegūt stabilu un siltu pirti, “vieglu garu” un tai pat laikā pietiekoši uzsildītas atpūtas telpu un mazgājamo telpu ar dušas vietu.

pe1    plan4001

Risinājums: silmūrīts (pie viena arī skurstenis) tiks realizēts pēc šāda ķieģeļu kārtojuma ,savukārt krāsniņu būs jāpameklē, jo vietējais “dīleris” kā jau tas ir ierasts vēlas ražotāja cenu reiz divi.

P.S. Jā un padalās tauta ar malkas krāšņu variantiem, kas jums ir pirtiņās un atzītas par labu esam.

Šis ieraksts tika publicēts Pirts ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

18 Responses to Pirts krāsns risinājuma meklējumos

 1. kaamis saka:

  Es liku igauņu pirts krāsni ko kurina no priekštelpas ar ko pilnīgi pietiek lai apsildītu ~10m2 telpu. Ziemā kas viss izsalis var drusku pērtuves durvis pavērt lai telpa ātrāk iesilst. Dušas telpu apsilda pie krāsns pievienotais boilers uz pašteci. Pirts koka karkasa 25m2.

  Publicējis 1 person

 2. Kaspars saka:

  Mūsu ģimenes gadījumā karstais ūdens un siltums visas pirts ēkas apsildīšanai ziemā tiek nodrošināts pa siltumtrasi no mājas (gāzes katls). Ziemā pirtī ar ūdens siltajām grīdām turam +5 grādi, lai trubas nesasalst.
  Katru reizi iztukšot visas trubas un sifonus (arī WC) neizskatījām par ērtas lietošanas variantu.
  Pirms kurināšanas tā laicīgāk vēlams paaugstināt silto grīdu temperatūru, bet nu bieži jau to aizmirstas izdarīt.
  Pašam nepatīk iet karstā pirtī, man pats optimums ir 70 grādi, 80 man liekas par daudz.
  Par pašu pirti:
  Malkas metāla krāsns, kas apkrauta ar akmeņiem – nu paliela čupa. Krāsni gatavu nepirkām, jo tām plāns metāls. Man liekas, ka Hromets pasūtījām, lai uzmetina. Pietiekoši liela, lai var gandrīz klēpi malkas ielādēt. 2 stundu laikā var ziemā sakurināt no +5 līdz +70. Pēc tam gan krāsnī ir jāuztur lēna uguns ar dažām pagalēm, lai būtu labs gars. Pārtraucot kurties, tomēr akmeņi atdziest un nav labs gars, ūdens uz akmeņiem sāk vārīties, nevis iztvaiko momentāli. Kādi 8 gadi pagājuši, nav ne vainas.

  Sākumā bija doma par ūdens sildīšanu no pirtskrāsns, bet es personīgi baidījos par uzvārīšanas risku, neuzmanīgi kurinot. Sanāk jau arī kādreiz kunga prātā to pirti kurināt. Vēlējos, lai viss ir vienkārši, nekas nevar uzvārīties, uzsprāgt utt. Kā arī boilerī ūdens var sakarst ļoti karsts un kāds var applaucēties neuzmanīgi atverot karstā ūdens krānu. Tad jāliek advancēti maisītāji…

  Pati krāsns man stāv brīvi ar atstatumu vismaz 10 cm no visām pusēm. Mute caur sienu, kurināma no atpūtas telpas. Arī mutes daļa cieši nepiekļaujas pie sienām, lai būtu laba ventilācija pērtuves telpā, kā arī pirts krāsns sienas nepārkarstu. Visa pirts krāsns 10 cm attālumā no tās apmūrēta ar dekoratīvu caurumotu aizsardzības mūrējumu – tāpēc, lai nevienam nebūtu iespējas pieskarties karstajai krāsnij.

  Pēdējās divas rindkopas no personīgās pieredzes izklaides pasākumos īrētajās pirtīs. Kāds ik pa laikam ir ticis transportēts ar mediķu transportu…. Nevēlējos, lai kas tāds notiktu mājās. Kaut vai bērns var izdarīt neapdomīgas kustības. Man tādā gadījumā viss ir droši gan no ugunsdrošības viedokļa, gan arī no cilvēku stulbuma viedokļa.

  Tomēr domāju, ka šādu krāsni mierīgi var pieslēgt pie sildmūrīša.

  Patīk

 3. normunds saka:

  Manuprāt liela nozīme ir ieradumiem. Mums ir maza pirtiņa, krāsni metināju un paredzēju slēgt klāt pie kāda atsevišķa ūdens katla, tomēr tas līdz galam netika izdarīts, jo nav vajadzības pēc liela karstā ūdens daudzuma. Optimālais risinājums manuprāt ir ūdens rezervārs ap skursteni, kuru piepilda ar nepieciešamo daudzumu pirms kurināšanas. Pirts priekštelpas sildīšana notiek atverot pērtuves durvis, pamatā tas tiek izdarīts pirmo reizi ieejot pirtī un beidzot procedūras. Pārējā laikā neizjūtu nepieciešamību sildīt priekštelpu, tieši pretēji – ielēkt sniegā pēc izkarsēšanās (protams ja ir:)). Vienīgā ieteicamā lieta ir sildkabelis priekštelpas grīdās, lai kājām ir komforta temperatūra ziemā. Ja pirts telpas nav plānotas kā viesu/pasākumu nams, tad vienkārši risinājumi ir pats labākais un nav jāuztraucās par kaut kādām aizsalstošām trubām, liekām izmaksām utt, bet kā jau teicu viss atkarīgs no ieradumeim.

  Patīk

  • Bum saka:

   Piekrītu, arī līdzīgi, sākumā piesildu atverot pērtuves durvis, pēc tam jātur viss cits vaļā, lai atdzesētu pārējās telpas.

   Patīk

 4. Olegs saka:

  var jau taisīt tā, ka tā krāsns apkurina arī radiatoru, un uzliekot krānu uz trubas, ko var atgriezt un aizgriezt, vasarā varēs nogriezt un nebūs liekais karstums.

  Patīk

 5. g2-314111a177db33116a7bcfb3c1cb003b saka:

  Es vairāk skatītos uz somu pusi šajā jautājumā. Viņiem gan pēdējos daudzgadus ir elektriskās krāsniņas daudz populārākas. Nav jāmokās ar kurināšanu, nekādu dūmu vai sodrēju, automātiska temperatūras uzturēšana, var vieglāk sarēķināt pareizo izmēru lai patiešām spētu ātri sasniegt pareizo temperatūru.

  http://www.bouldersauna.com/tour.html

  Dzīvojot Somijā man bija pirts iebūvēta vannas istabā. Tā bija viena no labākajām pirtīm, kādā esmu bijis – tīra un dabīga noskaņa, lieliska ventilācija, 20 minūšu laikā 3kW krāsniņa uzsildīja telpu līdz 110-120 grādiem un varēja pērties. Pašai pirts telpai iekšpusē nevajadzētu būt lielākai par 2x2x2m, tam vajadzētu pietikt ar 6kW krāsniņu, ja ir laba izolācija (ne putu, ne plastikāta!).

  Bet par saunas dēlīšiem un citiem kokmateriāliem pamēģini painteresēties Ošukalns. Ir dzirdēts, ka viņi apgādā daudz zviedru celtniekus ar kvalitatīvu materiālu pirtīm. Es tavā vietā novilktu silto grīdu un karsto/auksto ūdeni no mājas – iedomājies, ieslēdz slēdzi mājās (vai telefonā pa ceļam uz mājām ar kaut kādu IFTTT) un pēc 20 minūtēm pirts gatava: ūdens krānā karsts, grīdas siltas, pašā pirtī 100+.

  Patīk

 6. ieris saka:

  Arī es pēc viesošanās Somijā dzīvoklī un izbaudot pirti ar Harvia Fuga (http://www.vannupasaule.lv/images/elektriska-krasns-harvia-fuga-9-kw-40-1.jpg)
  Savā mājā ierīkoju tieši tādu pašu. Ieslēdz kad gribi un pēc 30min ej pirtī.

  Patīk

  • Ernests saka:

   Pag, nejaucam sauso saunu ar slapjo pirti 🙂

   Patīk

   • g2-314111a177db33116a7bcfb3c1cb003b saka:

    Starpība praktiski ir tikai temperatūrās un gaisa mirtuma līmeņos. Ūdeni met uz akmeņiem abās. Mazliet dārgākas elektriskās saunas krāsniņas nāk komplektā ar iebūvētu bļodu, kurā var ieliet lielāku ūdens daudzumu tā lai tas nepārtraukti un vienmērīgi iztvaiko (cauri akmeņiem) tā veidojot slapjo pirti. Ja grib sauso – uzgriez lielāku mērķa temperatūru un nelej ūdeni tajā traukā. Ar vienu iekārtu var dabūt abus divus.

    http://www.finlandiasauna.com/sauna-heaters.html paskaties iedvesmai. Viņiem ir arī ar malku kurināmie modeļi.

    Patīk

 7. Kaspars saka:

  Pirts dēļi kokmateriāli pie braļugām Leišiem stipri lētāk nekā pie mūsu bāleliņiem!
  Ja vajag varu sadabūt kontaktus.

  Publicējis 1 person

 8. Kaspars saka:

  Ja vajag tad rakstiet KasparsKK@inbox.lv

  Patīk

 9. Edgars saka:

  Šovasar pabeidzām pirti, krāsni ņēmām vietējo, no http://www.termomax.lv/contacts/ Fantastisks serviss, ļoti apmierināti, ja vēl komplektā ņem boilera katlu (kuru gan nācās mazliet pārveidot) – laba cena sanākusi. Viss turpat uz vietas ir, metāls ir biezs (sveiciens leišu krāsnīm krautās un depo). Silda gan pašu pirti, gan priekštelpu, pa mīnusiem novembrī iekšā ap 25 grādiem sanāca.

  Publicējis 1 person

 10. Sodien skatijos pievienoto video, varbut tev noder:

  Patīk

 11. Ģirts saka:

  Paldies par interesanto blogu!
  Manai pirtij krāsni uzmetināja “Kadiķi-ARV” Vangažos.
  Monumentāls metāla izstrādājums 🙂 – ja nemaldos sienu biezums bija 8mm + vēl 8 tajās vietās, kur tieša saskare ar liesmām.
  Sildos jau divus gadus. Tepat Ādažos.

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.