Robots zāles pļāvējs Husqvarna automower 430X

IMG_20160705_233853

Pie zāles pļāvēja iegādes ir “vainīgs” kaimiņš Māris (kas tā starp citu uzprasīja vai neesmu domājis par robotu, bet rezultējās tas ar 2 nedēļu nemiera un intensīvas informācijas akumulēšanas) un veiksmīga apstākļu sakritība, ka izdevās tikt pie dotā agregāta par adekvātu (manuprāt) ciparu. Bet nu par visu pēc kārtas.

Izejas dati
Jauns svaigi iesēts mauriņš, kopējā platība tuvosies 1000m2 pļaujamās teritorijas. No pļaušanas viedokļa visas iespējamās sarežģītās lietas – lieli koki zālāja vidū, bruģēts celiņš kas jāšķērso, mauriņš apkārt mājai, šauras zonas (zem 2 metru platuma), pacēlums 25% lai tiktu uz daļu pļaujamās teritorijas.

Motivācija iegādei
Šobrīd man ir parasts stumjamais zāles pļāvējs, kuram korpuss jūk ārā, kā rezultātā jāpērk jauns, pie tam pašgājējs. Ja jau jāpērk jauns, tad var apskatīt vai ir kas cits piedāvājumā, kas būtu ērtāk. Pirmā pakāpe nopirk pašgājēju, otrā nopirkt robotu. Ir vēl opcija par raideri, bet tas būtu neadekvāti. Tā kā mājās irobot ir un ir arī jūtams efekts, tad šaubu par robotu, kā iekārtas derīgumu nebija. Šaubas radās par cenas/vērtības attiecību un to cik šī ierīce ir darbotiesspējīga jaunā zālājā. Varētu protams pievilkt aiz ausīm arī ekspluatācijas izmaksu ietaupījumu (degviela, laiks, nopļautās zāles kompostēšana) un ka 5 gadu laikā sanāks pat ietaupīt, bet šis tomēr ir vairāk stāsts par komfortu un brīvo laiku.

Vai kādam jau ir
Biju apskatīt dzīvajā zemes gabalu, kur tas tiek lietots – zālājs izskatās kā iepriekšējā dienā pļauts, saimnieks apmierināts. Arī kaimiņa atsauksme no viņam zināmiem diviem robotu īpašniekiem bija – vairāk kā apmierināti ar iegādi un rezultātu. Plus vēl building foruma tēmā saņemtās atsauksmes.

Izvēles iespējas
Latvijas tirgū pieejami vairāki nenosakāmas izcelsmes ķīnieši, Husqvarna(Gardena), Al-ko, vēl kautkas no citiem brendiem. Ja pirmie atkrīt dēļ tā ka nav pārliecības ka pēc pirkuma precei būs pēcpārdošanas un garantijas serviss, tad Al-ko atkrīt dēļ tā, ka pašā pārstāvniecībā teica, ka ja mauriņš ir plakans vienkāršs, tad der, citādi labāk nevajag. Tad nu paliek tikai Husqvarna (kas itkā skaitoties līderis no tehnoloģiskā viedokļa).

Pirmspārdošanas process
Kā jau jauniem produktiem, internetā pamatā ir tikai reklāmas un slavas dziesmas un reālās lietotāju atsauksmes ir tuvu nullei. Tāpēc loģiskākais risinājums likās doties pie Husqvarna dīleriem uz konsultāciju. Biju pie diviem dīleriem un saņēmu tieši pretējus viedokļus. Vienā vietā man pateica – svaigi sētai mēnesi vecai zālei šis pasākums neder un robotu var laist virsū tikai nākamsezon. Otrā vietā teica, ka jāliek jau tagad, jo šādi zālājs ātrāk saceros un būs zaļš. Vienvārd sakot informācijas vakuums (Šo nu Husqvarna pārstāvniecība varētu piefiksēt, un savos dīleru kursos sniegt skaidrojošo info, lai nebūtu tik pretrunīgi stāsti no pārstāvjiem).

Modeļa izvēle vs zālāja platība (LASĪT UZMANĪGI!!!)
Husqvarna automower modeļu rinda ir samērā plaša. LV tipiskam mauriņam līdz 1000m2 itkā derot 310 un 315 modelis. Bet ir viens būtisks noklusēts (neviens no dīleriem par to neteica) fakts – Husqvarna uzrāda platību, ko var appļaut darbinot pļāvēju 24@7 režīmā (pļauj-lādējas-pļauj-lādējas…), ja ir vēlme, lai robots nedarbojas pa vakariem un brīvdienās (Manuprāt ir tikai loģiski, ka kad esat mājās un uz mauriņa dzīvojaties jūs nevis robots), kā arī ja pa nakti strādā automātiskā laistīšana (arī tad robotam nebūtu jābraukā), tad efektīvais darbs krītas līdz kādām 10 stundām diennaktī un faktiski 310/315 modeļi šādā režīmā varēs apkalpot kādus 300-500m2. http://www.husqvarna.com/ddoc/HUSO/HUSO2016_EUenAPen/HUSO2016_EUenAPen__1157863-26.pdf 47.lpp
Lai uzturētu 1000m2 zālāja (nejaukt ar zemes gabala kopējo platību) būs vien jāskatās uz dārgākajiem 400ās sērijas modeļiem. http://www.husqvarna.com/ddoc/HUSO/HUSO2016_EUenAPen/HUSO2016_EUenAPen__1157866-26.pdf 44.lpp
Nav brīnums ka veikalā mani mēģināja pārliecināt par labu 420 modelim, 315 vietā maniem ap 1000m2, bet tā arī godīgi par šo te darbības ilgumu nepastāstīja un bija gatavi man pārdod 315to modeli.

Komplektācija
Latvijā pie dīleriem pieejams “plikais komplekts” bez perimetra vada – un šādi robots nestrādās. Robotam vajag perimetra vadu, lai tas darbotos. Perimetra vads nozīmē vēl kādi 130EUR par 250metriem kabeļa ar visiem mietiņiem un ja nemontē pats tad dīleris gribēs nopelnīt extra kādus 100-200EUR par kabeļa montāžu.

Iegāde
Var iet uz veikaliem un runāties, var gaidīt akcijas un dabūt nelielu atlaidi vai perimetra kabeli dāvanā. Bet tā kā Husqvarna produkcijai ir Eiropas Savienības vienotā garantija (kurš tur sapņoja par exitiem? :D), tad tikpat labi var nopirkt robotu Vācijā, Anglijā, Igaunijā (galvenais veikalā pareizi noformēt garantijas reģistrāciju) un atvest uz šejieni.
Ir protams variants pirkt lietotu vai ne caur dīlera veikalu (arī mums ir internetveikali, kas tirgo pelēkos robotus kas izshēmoti caur PVN karuseli), bet tad ir jāpārliecinās, ka robots nav zagts un tam ir spēkā esoša garantija – šo var izdarīt aizsūtot uz Husqvarna pārstāvniecību (vai jebkuru oficiālo servisu) robota seriālo numuru un produkta kodu – tas tiks pārbaudīts centrālajā datu bāzē, gan vai nav zagts, gan vai tam ir derīga garantija.

Secinājumi pirms ekspluatācijas uzsākšanas
Kā redzams no bildes, tomēr nopirku. Bet godīgi saku ne par pilnu 430X cenu, jo tādu maksāt nebiju gatavs.
Šobrīd šīs preces iegāde ir kā pirkt irobot gadus 5 atpakaļ (vainu nu tu tam tici vai nē) – tie kam ir saka ka baigi labā manta, savukārt kam nav saka “es arī bez robota varu reizi nedēļā grīdu ar putekļusūcēju izsūkt”. Tas ka prece ir aizgājusi var secināt arī pēc tā, ka vēl pāris gadus iepriekš Husqvarna piedāvāja šos agregātus testēt uz 2 nedēļām bez maksas, tad šobrīd šādas iespējas vairs nav, jo tirgojas jau tāpat pietiekami labi .

Vai pirkums ir ekonomiski pamatots? Skaitot litrus benzīna un kwh elektrības visdrīzāk, ka nē. Ja ir daudz brīva laika un nav kur to likt tad arī atbilde ir negatīva. Ja mauriņa pļaušana ir process uz ko ir jāiespringst, tad ir vērts domāt.
Attieksme no dīleru veikaliem – vainu veikala pārdevēji paši netic agregātam/tam ka klients to nopirks un iesaka robota vietā labu pašgājēju, vai arī ja interesējies uzskata par “bagātu buratino”, kam obligāti jāiepārdod arī uzstādīšana. Šeit nu Husqvarna pārstāvniecībai būtu jāpadomā, ko un kā mācīt dīleriem, lai iegādes process būtu patīkamāks un nepārietu vēlme pirkt robotu.

Turpmāk būs par uzstādīšanu un ekspluatācijas pieredzi. Nu un protams godīga atbilde vai bija tā vērts.

P.S. Raksts NAV tapis sadarbībā ar Husqvarna Latvija, tāpēc viss “pa godīgo”.

Šis ieraksts tika publicēts Labiekārtošana, Pārdomas ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

22 Responses to Robots zāles pļāvējs Husqvarna automower 430X

 1. KārlisL saka:

  Intuitīvi šķiet, ka pareiza izvēle, sasummējot laiku, kas gadā jāpavada pļaujot zālienu. Vienīgais riska moments vēl ir “urlu faktors”, tas, ka ierīcei ir aizsardzība ir labi, taču ir kontingents, kas vispirms nozog un pēc tam domā, ko ar to darīt, līdzīgi kā ar marķētiem auto spoguļiem, tos arī zog. Tāpēc noteikti iesaku apdrošināt.

  Patīk

 2. Saki ka I robotu vari ieteikt ? Sieva neliek mieru 🙂 Kadu modeli iesaki ?

  Patīk

  • Ernests saka:

   Man ir 770ais, tā vieta tagad esot 776, bet LV lapā nez kāpēc 7 sēriju vairs nepiedāvā. Bet nu vairāk par 60m2 vienā piegājienā šie kvalitatīvi nesakopj.
   P.S. kāpēc blogā klusums?

   Publicējis 1 person

   • Centisos visu sakopot un salikt, pats zini kaa ir, laika iisti nav, maaja pabeigta par 95 %, ziedoju 4 menesus nedarot lietas ko ieprieks dariju, atsaaku treninus, kas zin nakamais blogs varbut bus par – kaa paveikt IRONMAN 🙂

    Patīk

 3. Jautājumi:

  1) kā tiek galā ar čiekuriem/zariem?
  2) kas notiek ar suņu mīnām, apbrauc vai smuki izrullē pa visu mauriņu? 🙂
  3) 2k EUR izklausās diezgan skarbi (salidzini.lv)
  4) iRobot rullē. itsevisķi, ja dzīvnieki arī figurē pa māju, to spalvām tendence būt nemanāma un salīst viskaut kur – robots lieliski tās savāc.

  Patīk

 4. MrKAA saka:

  Ja man būtu mazāks pleķis izdarītu to pašu. Bet tagad laikam tomēr būs jānodarbina vietējie jaunieši ar pļaušanu.

  Publicējis 1 person

  • Ernests saka:

   Kā tu savu kociņu laistīšanu plāno organizēt? Vai ir domas par laistīšanas sistēmu – sprinkleri vai pilinešļūtene?

   Patīk

   • MrKAA saka:

    Koki augs savā dabā tāpat kā zāle apkārt, dzirdēts, ka zāli var arī nelaistīt, ja uztur to pietiekošā biezumā 7cm. Man arī nav no kurienes tādus apjomus ūdens ņemt, lai visu salaistītu (potenciāli 1ha..). Pamēģinās pa dabīgo:)

    Patīk

 5. 1) kā uzvedas saskaroties ar čiekuriem un zariem?
  2) kā uzvedas saskaroties ar suņu mīnām (apbrauc vai vienmērīgi izklāj pa mauriņu?)
  3) 2k EUR izklausās STIPRI par dārgu 🙂 pa cik reāli tādu var dabūt?

  Patīk

 6. Sandra saka:

  Kapēc Honda mimo netika izvērtēts? Meistari atbrauc, uzliek, 3 gadi nav ne par ko jāuztraucas.

  Patīk

  • Ernests saka:

   Honda, tāpat kā stiga, worx, bosch, johndeer, robomow un vēl virkne iekļaujas kategorijā”citi kas redzēti internetā” – tas nozīmē kāda brīdī ir redzēts kāda youtube klipā, bet reāli dabā (veikalā) nav redzēti un atsauksmju arī nav.

   Patīk

 7. Guncha saka:

  Ar nepacietību gaidīšu secinājumus pēc ekspluatācijas , bet intuitīvi pietiktu ar 305 modeli (1149EUR) 500m2
  Pamatojums:
  Priekš tiem kas pļauj zāli “manuāli” pietiekami liekas 1x nedēļā
  No atsauces http://www.husqvarna.com/ddoc/HUSO/HUSO2016_EUenAPen/HUSO2016_EUenAPen__1157863-26.pdf
  Ja aparāts spēj pieveikt 1000m2/7dienās/18h, tad sanāk, ka stundā tiek nopļauti 8m2 – priekš robota pašgājēja drusku taka pa lēnu ….
  Manuprāt stundā kopā ar uzlādi izmantojot 310 var pieveikt 56m2 un tad dienas laikā darbojoties 18h, sanāk 1008m2,
  vai vajag zālienu pļaut 7 dienas nedēļā – nazinu, varbūt arī vajag …
  Gaidu nākamo rakstu.

  Patīk

  • Guncha saka:

   P.S. Ja mana teorija ir pareiza, tad rūcinot 430
   24h nedēļā var nopļaut 2,2 ha.
   Izklausās smieklīgi, bet patiesību mums noteikti ir jāzin …
   Gaidām nākamo rakstu

   Patīk

  • Ernests saka:

   Butiskākā atšķirība ir tā ka parasts pļāvējs nopļauj reizi nedēļā 3-5cm un ir miers. Šis savukārt pļauj labi ja 0,5cm par reizi. Tad nu arī sanāk ka pļavējām vismaz reizi diennaktī jānopļauj visa zāle…

   Patīk

 8. tas kas uz jumta saka:

  Gaidu rezultātus. Gribas zināt kā ir.

  Patīk

 9. Guncha saka:

  Kā uzvedas pļāvējs lietainā laikā? Vai draugs nav pelnījis ko līdzīgu? : https://www.youtube.com/watch?v=vLOCag2X4s8
  🙂

  Publicējis 1 person

 10. binary saka:

  Par to, ka nedod testēt – tad sanāk, ka husis.lv melo par tādu iespēju?
  https://www.husis.lv/lv/news/izmegini-automower-(reg)-sava-pagalma

  No kurienes info, ka ražotāja ieteiktās platības ir 24/7 režīmam? Kaut kā nesanāk neko tādu atrast. Kaut ko reāli (pamatoti) izrēķināt arī grūti – neba nu kaut kādos regulāros patternos tie roboti pļauj.

  Patīk

  • Ernests saka:

   Tā ir pagājušā gada ziņa, kad tiešām bija testu piedāvājums. Šogad par tādu nav dzirdēts.

   Speciāli no instrukcijas izkopēju https://gimenesmaja.files.wordpress.com/2016/08/430x.png

   Patīk

   • binary saka:

    My bad. Atverot husis.lv “mazliet citādāk”, tiešām parādās, ka tā ir pērnā gada ziņa. Laiks jau arī skrien – ikdienā sanāk iet garām viņu veikalam, sajūta tāda, ka pavisam nesen bija bezmaksas izmēģinājuma piedāvājumi, bet nu tas “pavisam nesen” tiešām tik pat labi varētu būt arī “pirms gada”.

    Par screenshotu – paldies. Un jā – tik tiešām, 100 lapu specenē pie “Using the Timer” šis ir aprakstīts.

    Kāds viņam paredzamais bateriju kalpošanas laiks (pieņemot, ka lietotājs parūpēsies par korektu bateriju ieziemošanu)?

    Neesi dzirdējis par kaut kādiem robotiem, kas pļauj racionālākā patternā (spirālē vai zigzagā, minimāli braucot pāri jau nopļautajam), nevis “gandrīz randomā”?

    Patīk

   • Guncha saka:

    Pakāpeniski pļauj Bosch Indego 1000 ,bet ja salīdzina putekļu savākšanu istabās ar zāles pļaušanu, tad jāteic, ka attiecībā uz zāli lielāki panākumi gala kvalitātē noteikti ir robotiem kuri darbu veic jauktā secībā:
    – nepaliek sliedes
    – biežāk pļaujot, kuplāka zāle
    – precīzāk tiek nopļauts pie šķēršļiem

    Publicējis 1 person

   • binary saka:

    Guncha, štrunts par sliedēm un kuplo zāli – ja zāle vispār netiek nopļauta, tad to par “apmierinošu gala kvalitāti” nevar nosaukt ne “pakāpeniskā”, ne “jauktas secības” gadījumā. Pagaidām izskatās, ka roboti piemēroti tikai pilsētas un ciemata variantam – tur, kur platības niecīgas. Līdz ko sākas vairāki tūkstoši m² (par >1ha nemaz nerunājot), tā husis un bosch var iet atpūsties. Nu vai arī jāpērk vairākus robotus un teritoriju jādala vairākās zonās, bet tas vairāk tāds biznesa un bagāto ļaužu variants.

    Patīk

 11. VW saka:

  Sveiks,

  Kādas tagad ir pārdomas un atsauksmes par zālēs pļāvēju? kā tiek galā ar zariem, čiekuriem u.t.t.?
  Vai esi kādus mīnusus vai nepilnības novērojis?

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.