LED apgaismojums – spuldzes, paneļi, lentas

Saliku pēdējos iebūvētos gaismekļus, tiku vaļā no iļjiča spuldzītēm un paskaitīju kopējo uzstādīto apgaismojuma jaudu visā mājā un sanāk ka kopējā jauda iekštelpām  440W. Salīdzinājumam iepriekšējā dzīvesvietā, kur tika izmantotas halogēna spuldzes viesistabā vien bija 600W kopējās jaudas. Rezultātā šāda te atšķirība atspoguļojas arī elektrības patēriņa izmaiņās – salīdzinot pret dzīvokli par kādiem 60kwh mēnesī mazāk.

Bet nu par pašu LED apgaismojumu. Teoriju nestāstīšu, bet vairāk padalīšos savās sajūtās par gaismu. Kamēr bija pagaidu apgaismojums tika izmantotas 105W halogēna spuldzes – izgaismoja labi (2880lumen), gaismas krāsa pierastā (dzeltenā), tik kopējais elektrības petēriņš liels. Tad nu sāku pāriet uz 3 veidu Led gaismekļiem – iebūvētajiem, spuldzēm un lentu.

Koridors, virtuve, saimniecības telpas un citur, kur nav lustu, izmantoju LED paneļus (v-tac ražojuma).

Manuprāt laba alternatīva iebūvētajām GU10 tipa halogēna spuldzēm. Ja izvēlas 6W, tad var izvietot tāpat kā halogēna spuldzes. Tiesa gan krāsu spektrs 3000K

LED spuldzes – G10, E27, E14 cokols – izvēle atbilstoši lustras plafonam, bet šeit galvenais ir gaismas krāsa un spilgtums. Itkā visi uz spuldzēm raksta warm white, tik kad ieslēdz blakus divas spuldzes, skaidri redzama starpība.

2016-03-06 18.06.13

No kreisās puses Visional LED spuldze 12W 1200lumen 3000K, labā OSRAM Parathom Advanced 15W 1522lumen 2700K.

2016-03-07 20.56.21

Protams ja saliek visur 3000K spuldzes, tad nav mirstamā vaina, bet ja ir pierasts pie kvēlspuldzes gaismas, tad OSRAM spuldzes radītā gaisma būs ierastāka un “patīkamāka” acij. Par to cik lumenu pietiek – pēc manām sajūtām dalām kvēlspuldzes vatus ar 7 un iegūstam laba ražotāja LED spuldzes vatus – ja jums lustrā stāvēja 100W spuldzītes – mainām uz vienu 15W LED, vai 3 LED spuldzēm pa 5W. Maksimālā jauda (lasi spulgtums lumenos) jēdzīga izmēra LED spuldzē, ko esmu atradis veikalos ir tas pats osram 15W led. Interesanti, ka 9w led ir praktiski 2 reizes mazāk spilgta(1522lumen vs 806lumen) pie visa tā ka enerģijas patēriņš tikai 1,5 reizes mazāks.

LED lentas – ja nepieciešama izkliedētā fona gaisma, tad Led lenta ir viens no optimālākajiem variantiem, jo ir iespējams izveidot apgaismojumu pa perimetru izmantojot tikai vienu pieslēguma vietu.

IMG_20160310_202502_HDR (2)

Kas šajā gadījumā specifisks – Led tiek nobarots no LED transformatora, kas atrodas nevis turpat, bet gan sadalē, tādējādi iespējams uzstādīt vietās, kur nevar iemontēt transformatoru,jo tas traucētu vizuāli ( tomēr kastīte 10*10*4cm aiz aizkaru stangas nenoslēpsies).

Secinājumi – led apgaismojums prasa palielā telpā vairākus gaismas avotus, jo jaudīgās spuldzes visas ir virziena un neizkliedē gaismu apkārt. Arī no energoefektivitātes vairākas gaismas grupas ir labāk kā viena, jo iespējams ieslēgt tikai tur gaismu, kur tā reāli nepieciešama.

Šis ieraksts tika publicēts Iekšdarbi, Iekārtojums ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

18 Responses to LED apgaismojums – spuldzes, paneļi, lentas

 1. uldis saka:

  No energoefektivitātes viedokļa pieredze liecina, ka iedegtas vienalga tiks visas gaismas, lai sasniegtu komforta līmeni un nekāda ekonomija nesanāks

  Patīk

  • Ernests saka:

   Kā kurš iemanījies – mammai virtuve + viesistaba kopā , plus ir gaismas tieši virs stūra dīvāna. Tad nu 80% laika gaismas deg tikai noteiktā zonā , jo lai skatītos TV pietiek ar lokālu gaismu virs dīvāna, kad darbojas pie plīts virs dīvāna gaisma nav vajadzīga. Visas gaismas uzreiz tiek slēgtas reti.
   Ja telpā ir liela 30+ m2 ar vienu centrālo gaismas avotu tāpat visu telpu neizgaismosi, vēl ja gaisma ērti slēdzas no vairākām vietām, tad drīzāk izmantosi zonējumu nekā nē.

   Patīk

 2. Andris saka:

  Savā krajā uz Led lampām roka neceļās. Elektrībai spriegums bieži lēkā un tās led, ko esmu iegādājis, ātri vien ir aizgājušas (pirku gan no lētā gala, kas nu magzimā uz akciju). Pagaidām esmu palicis pie halogēnspuldzēm, kas brīnumainā kārtā turās ilgi… un, jā – tas warm white katram ražotājam savs standarts 🙂

  Patīk

 3. Guncha saka:

  1.LED – ieteikums izmantot tikai un vienīgi kā fona un sajūtu radīšanas apgaismojumu !
  Pamatojums – baltās krāsas LED dabā nepastāv, viens no izplatītākiem paņēmieniem kā to iegūt ir zilās krāsas LED diodi pārklāt ar balto luminaforu. Iznākums paredzams – katram ražotājam savas nokrāsas baltais tonis. BET tas nav pats svarīgākais.
  Svarīgi ir tas ka šīs ķīmijas rezultātā netiek iegūts pilnais gaismas krāsu spektrs, kāds ir tādiem gaismas avotiem kā saule, kvēlspuldze un halogenspuldze. Tālāk domājiet paši, vai virs bērna rakstāmgalda ekonomēt un uzstādīt LED.
  2 …..LED tiek nobarots no LED transformatora, kas atrodas nevis turpat, bet gan sadalnē…..
  Šeit prātīgi !
  Liekas, ka LED netērē neko, bet ja līnijas garums starp trafu un LED lentu ir 10m, vadu šķērsgriezums 2,5mm2 Cu, tad pie 12V un lentes kopējās jaudas 72W, sprieguma kritums ir 7% vai uz LED lentas sākumu tiek padots 11.22 V (lenta kopā ir vēl 5m) Kāds ir sprieguma kritums uz pēdējo LED segmentu – rēķiniet paši.
  Ja l=10m, 0.75mm2, 72W/12V , tad U%=23.33% vai U uz lentas 9.73V – liekas, kas tur liels LED degs, bet nedaudz blāvāk, ja vien !!!
  Strāva pie trafa = 6A (72/12), bet uz lentas sākuma 72/9,73=7,4 A, kas sāk robežoties ar izvēlētā vada (0.75mm2) pieļaujamo strāvu.
  Savukārt patērētājs mums ir vēl 5 m garš, tātad strāva uz līnijas sākuma ir vēl lielāka !
  Rezultātā arī no LED – vadi var sākt silt !

  Patīk

  • Hmm saka:

   Virs rakstāmgalda var, nenāks miegs būs aktīvāks kā jau dienas vidū kas zilās gaismas visvairāk.
   Vakarā tāpat gultā lūrēs zilajā gaismā viedtālrunī, planšetē vai TV un nevarēs aizmigt.
   Un mums jāaudzē izturīga biorobotu paaudze, nav ko niekoties ar gaismas spektriem.

   Patīk

  • Ernests saka:

   Kā vienmēr prieks par komentāriem, kur tiek norādīts uz iespējamiem trūkumiem un ar skaitļiem tiek pamatots viens vai otrs arguments.
   Jā – vienkāršs ķīnas LED, kā arī liela daļa halogēnu ir ar neizprotamu gaismas krāsu – cik reizes nav bijis nopērc kārtējo spuldzi pa lēto un kautkāds brīnums spīd – tāpēc arī izvēlējos Osram – tomēr kārtīgs ražotājs, kas atbild ar savu vārdu par to ko uzraksta uz iepakojuma. Un nav jau mums polārais loks, kur nakts ir 3 mēnešus nostopā

   Par LED lentu – jā, mani brīdināja ka var būt problēmas un ņēmu ar domu būs būs/nebūs nebūs 🙂 LED lenta ar jaudu 4,8W/m, lentas garums 4,3metri, tātad kopa 20,5W, kabelis varš 1,5mm2 dzīsla garums ~12 metri. Pat ja sprieguma kritums ir ap 15% (ekstrapolēju no tevis minētiem 7%@2,5 un 23%@0,75 tad sanāk pie trafa 21/12=1,75A bet uz lentas sākuma 21/10,2=2,05A – diez vai kautkas tur baigi sils.
   Bet jā – visiem 12V patērētājiem trafs jāliek maksimāli tuvu patērētājam.

   Patīk

  • Ķiršlejas saka:

   “Strāva pie trafa = 6A (72/12), bet uz lentas sākuma 72/9,73=7,4 A, kas sāk robežoties ar izvēlētā vada (0.75mm2) pieļaujamo strāvu.”
   Tā nu gan nav. Strāva pie “trafa” ir tieši tāda pati kā jebkurā citā ķēdes vietā. Tāpēc, ja vada pretestības dēļ uz tā “krīt” spriegums, strāva ķēdē samazināsies, nevis palielināsies. Kā sekas- dotajai LED lentei vairs nebūs 72w jaudas, bet stipri mazāk un attiecīgi, arī strāva ķēdē būz zemāka, nevis lielāka (jo virknē ir ieslēgta apm. 0.5omu “pretestība” divdzīslu kabeļa izskatā).
   Bet citādi- padoms pareizs, ar zemsprieguma LEDiem ir jāpiedomā pie vadu šķērsgriezumiem.

   Patīk

   • Ernests saka:

    Vaitad? Ja kabelis pa tievu, tad tad sāk silt un tad deg izolācija un ir īsais.

    Patīk

   • Ķiršlejas saka:

    Ernestam: Nezin kāpēc pie tava komenta Marts 23, 2016 plkst. 21:27 nav pogas “Atbildēt”…
    Silt, degt un īsais- nepareizi rēķinot vai vispār nerēķinot, tā var gadīties, par to nevar būt nekādu iebildumu. Es iebildu par to kolēģa rēķinu, ka, lietojot mazāka šķērsgriezuma kabeli, uz patērētāja samazinās spriegums (piemērā- 9.73V), bet patērētājs it kā patērē to pašu jaudu 72W, ko pie augstāka sprieguma (12V). Tā nav. Tas, kas ir- ir tie paši 12V no barošanas bloka, kuri nu jau sadala sevi- daļu uz patērētāju (LED) un daļu- uz vadiem. Jo tievāki vadi- jo lielāka daļa sprieguma krīt uz tiem un, attiecīgi mazāka- uz patērētāju.
    Līdz ar to arī gala secinājums- 7.4A uz 0.75mm2 vadu ir praktiski maksimāli pieļaujamais, nav pareizs (jo patiesībā strāva šai gadījumā būs tikai apm 5A)
    Oma likums.

    Patīk

   • Ernests saka:

    Par atbildēt mēģināšu, bet kāpēc blogā saite neaktīva? P.S. un nekas arī būtu ko teikt par izvēlēto lapas nosaukumu 🙂

    Patīk

   • Ķiršlejas saka:

    Aizsūtīju tev meilu 😉

    Publicējis 1 person

 4. Paradoksāli, ka, sadzīvē arvien vairāk ienākot LED apgaismojumam, kopumā elektrības patēriņš nevis krītas, bet palielinās. 🙂

  Patīk

 5. es saka:

  Es mājā saliku Leduro. Izmēģināju kādus 5-8 ražotājus pirms tam, katru savā istabā. Osram nē, jo Latvijā pirms 2-3 gadiem bija slikta Osram LED izvēle, bet Philips u.c. arī. Patīk Leduro krāsa, turklāt visu veidu lampām tā ir vienāda, lai arī laikam ir ķīniešu ražota. Spilgta gaisma, stabili un ilgi strādā, 3 gadu laikā neviena nav pievīlusi. Ja nu dažas vecās nomainīju, jo tagad jaudīgākas pieejamas.
  Kopš visa māja LED, patēriņš viennozīmīgi zemāks, precīzus skaitļu grūti pateikt, jo pamazām mainīju, tomēr dārgi kādām 30 spuldzēm uzreiz. Es gan arī agrāk mēdzu turēt gaismas vienlaicīgi daudzās istabās, tādēļ nekādi pieradumi nemainās. Un sīkajiem var teikt vai neteikt, ka gaisma jāizslēdz, tāpat visu laiku “aizmirst”.

  Patīk

 6. Jānis saka:

  Ja salīdzina divas LED spuldzes ar 3000K un 2700K tad loģiski, ka gaismas krāsa atšķiras. Pats paliku pie Philips, kuram ir 13.5W lampa ar 1522 lumeniem pie 2700K temperatūras. Daudzi lētie ražotāji turpina šmaukties gan ar krāsu temperatūru, gan ar lumeniem. Bet vispār arī 2700K LED izskatās baltāks nekā kvēlspuldzei, prasās kautkas uz 2500K, bet pagaidām tādus LED neesmu manījis. Tiesa ir parādījušās Osram ekonomiskās spuldzes uz 2500K.

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.