“Projekts dāvanā” jeb kā pašam neieskriet slazdā bez siera

Šonedēļ radās iespēja piedalīties viena topoša mājokļa īpašnieka sarunās ar būvfirmas pārstāvi par tāmi un mājas būvniecību. Shēma vienkārša – tiek pārdots zemes gabals attīstītāja ciematā, dāvanā tipveida projekts, kas skaņošanas procesā apaug ar nelielām papildizmaksām un kautkādā brīdī izrādās ka tā pati firma (saistītais uzņēmums) var uzbūvēt arī māju. Tiek iedota tāme, tiek apsolīti skaisti sapņi tik vien daži bet.

Galvenais pret ko pretenzija – tiek “dāvināts” projekts ar būtiskiem trūkumiem dokumentācijā – nepareizi mezgli, neoptimāli pīrāgi, kļūdaini materiālu izmēri. Faktiski ar šādu projektu jebkurā posmā celtnieks pēc sava prāta var čakarēt klientu un audzēt tāmi šantažējot, ka citādi būvēs pēc projekta. Saldajam ēdienam atliek tik pieminēt par tādiem sīkumiem kā aizmirsta katlutelpa vai kanalizācijas septiķis zem guļamistabas logiem… bet nu dāvātam zirgam, tfu, projektam “zobos neskatās”….

Par energoefektivitāti vispār var aizmirst – projekts knapi atbilst vecajiem LBN (ko atzīst pats “menedžeris”, piekrītot ka projekts kopš jaunajiem LBN nav labots ne par milimetru) un jaunos neiztur nevienā punktā, savukārt pagaidu energosertifikāts ir klajs viltojums (ir tikai rezultātu lapa bez nekādiem aprēķiniem) – mājai ar 200mm vati griestos, 100mm vati fasādē pieraksta 49kWh/m2*gadā siltumpatēriņu (salīdzinājumam 200fasāde, 200grīda, 500bēniņi, rekuperācija = 54kWh/m2*gadā).

Jā un interesantākais ka būvatļauja izsniegta projektam, kam nav pat visi tehniskie noteikumi saņemti – realitāte klajš būvniecības procesa pārkāpums, bet ko var gribēt, kad attīstītājs gadiem ir iestaigājis būvvaldē celiņu pa sētas durvīm.

Secinājums – šobrīd tirgū tipveida projektu lielākais vairums ir ar konstruktivajiem mezgliem, kas atbilst vecajiem lbn. Var protams būvēt bet ekonomijas uz apkuri nesanāks.

P.S. Tā kā apkārtējā lokā ir vēl daži būvēties gribētāji un zemes meklētāji, kā arī atceroties sevi piefiksēju vienu interesantu faktu – uz zemes gabala iegādi, projekta izvēli sanāk skatīties caur rozā brillēm un ļoti labi ja ir kāds no malas, kas atsēdina uz zemes un liek aizdomāties arī par tām lietām, kas pēc tam radīs traucēkli. Būs laikam jāpapēta cik liela ir ‘tirgus niša” ar būvēties gribētājiem, kuriem būtu interesants kritisks skats uz projektu un tāmi, un jāsāk reklamēties ar tekstu: “Palīdzēšu apskatīties uz projektu un celtnieku bez rozā brillēm un ietaupīt simtus vēl pirms būvdarbu sākuma” 😀

Šis ieraksts tika publicēts Būvniecība. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

4 Responses to “Projekts dāvanā” jeb kā pašam neieskriet slazdā bez siera

 1. Gatis saka:

  Ģeniāli un efektīvi. Noņemu cepuri Tavā priekšā. Ļoti noderīgs blogs – tā turpināt.

  Patīk

 2. Krišs RauhvargersKrišs saka:

  Atceros kaut kur dzirdējis, ka pēc jaunajiem noteikumiem būvatļauju izsniedz uzreiz, bet, lai cik jocīgi, tā nemaz nedod atļauju būvēt, tikai uzsākt visas pārējās saskaņošanas.

  Patīk

 3. Surikats saka:

  Pēc jaunā likuma tas, ko agrāk sauca par plānošanas uzdevumu, tagad saucas būvatļauja, tomēr, lai sāktu būvēt, vienalga vajadzīgs dot apstiprināšanai tehnisko projektu un izpildīt darbu uzsākšanas nosacījumus.

  Patīk

 4. Null saka:

  Domāju, ka papildus ienākums Tev būs nodrošināts 🙂 Es, piemēram, noteikti meklēšu kādu ‘auditoru’ no malas, kad būvēšu savu māju.

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.