Rekuperācijas sistēmas projekts – 1,2,3

Privātmājas rekuperācijas sistēma salīdzinot ar komerc-objektiem un biroju ēkām ir vienkārša un neprasa neko sarežģītu no projektēšanas viedokļa, kā rezultātā komplektā ar jaunākajām iekārtām un ventilācijas gaisvadu sistēmām (elastīgie gaisa vadi, gaisvadu kolektori, difuzori), sistēmu uzmontēt un palaist var pats lietotājs. Tad nu pamēģināšu uzrakstīt pāris soļos principus kas ir jāievēro plānojot sistēmu:

1. Aprēķinam cik lielas jaudas iekārtu mums vajag. Daži fakti:

 • Cilvēkam normāli kustoties nepieciešami 20-30 m3/h svaiga gaisa.
 • svaigais gaiss ir jāpadod visās dzīvojamās telpās
 • nolietotais gaiss ir jāaizvada caur tehniskām telpām
 • pieplūdei jābūt pēc iespējas tālāk no noplūdes, bet ne virs cilvēka pastāvīgas atrašanās vietas – pieplūde tieši virs gultas nav tas labākais risinājums
 • pieplūdes un nosūces apjomiem jābūt vienādiem
 • iekārtas lai arī cik efektīvas būtu, tomēr vislabāk darbojas uz 50-75% jaudas (mazāk trokšņu.

Uz pieplūdi tipiski sanāk maksimums viesistabai, kur atrodas 3-4 cilvēki (60-80m3) un lielā guļamistaba diviem pieaugušajiem +40m3. Nosūces primāri sanmezgli un virtuve (abās vietās 50m3)

2. Uzzīmējam plānu. Saliekam kopā šos faktus un iekrāsojam plānā telpas ar sarkanu un zilu krāsu, tad katrā telpā ierakstam cik m3 jāpadod vai jānosūc un rezultātā ir iespējams uzzīmēt pseidoplānu::

 • viena elastīgā caurule D75 laiž cauri līdz 25m3/h gaisa ja plūsmas ātrums ir 2m/s (komforta ātrums, maz trokšņu)
 • elastīgās sistēmas difuzors ar diametru D125 un diviem pieslēgumiem var padot/nosūkt līdz 60m3/h gaisa
 • sadales kolektors nodrošina līdz 15 lokano cauruļu pieslēgšanu
 • lokanās caurules var locīt līdz 3 diametru liekumam
 • caurulei jāatrodas vismaz 80mm siltumizolācijas slāni

SCN_0021

Ideālais variants – koka kopņu pārsegums, kas tiek siltināts ar beramo vati, jo iespējams pirms beramvates iestrādes uzmontēt lokanos gaisvadus, noblīvēt vietas kur difuzoru kaste šķērso tvaika plēvi un visu noplūst ar vati, tādējādi gaisvadi ir pilnībā nosiltināti

3. Izplānojam rekuperācijas mezglu:

 • ievads, izvads – obligāti siltināti, lai nav jāčakarējas ar skārda gaisvadu izolēšanu, labāk izmantot Uzputotu polietilēna cauruli “ISO-rohr”
 • rekuperācijas iekārtai nepieciešams kondensācijas novadīšanas vieta un atsevišķs elektrības pieslēgums
 • iekšvadus no rekuperācijas iekārtas jāatdala ar skaņas slāpētāju vai Elastīga caurule ar siltuma un skaņas izolāciju
 • rekuperācijas ievadu un izvadu vislabāk organizēt dažādos ēkas stūros

SCN_0022

Bet vispār šādas shēmas jēdzīgs iekārtu tirgotājs/montētājs izveidos un atsūtīs kopā ar cenu piedāvājumu, pēc tam atbrauks uz objektu izstāstīs kas un kā un ko būtu labāk darīt vai nedarīt. Vismaz man ir tāda veida pozitīva pieredze ar TENKO pārstāvi Kristapu.

P.S. Bildes ir paša zīmētas, lai pašam priekš sevis saprastu kas un kur būs un kā sistēmu saslēgt kopā ar zemes gaisa pieplūdi.

Šis ieraksts tika publicēts Projektēšana, Ventilācija ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

11 Responses to Rekuperācijas sistēmas projekts – 1,2,3

 1. Vispar skandinavi neiesaka virtuvi un wc jaukt kopa ar “normalo” telpu gaisiem. Sevishkji rotejosa siltummaina gadijuma. Smakas, tauki. Tad jaliek originalie virtuves nosuceji utt., lai sistemu neaizrauj. 🙂

  Patīk

  • Ernests saka:

   rotorniekam jā, bet pretplūsmu plākšņu vai kā tur sauc nekas nejaucas.
   ja uzliek virtuves nosūcēju uz 900m3 aar nosūci uz āru, tad ātri vien telpā ir gaisa retinājums un viss aukstais gaiss ir izrauts ārā pa ventilāciju. passiv mājās šis neiet cauri.

   Patīk

   • Alise saka:

    Mēs uzlikām arī virtuves nosūcēju ar izvadu sienā. Pagaidām nenožēloju, jo, ja virtuvē kāds dūms gadās, tad ventilācijas nosūce ir bezspēcīga.
    Vēl nesaprotu, vai ir jānožēlo, ka vannasistabās nav atsevišķas ventilācijas. Ja būtu, tad vasarā varētu rekuperatoru slēgt ārā, bet tagad it kā nevar.

    Patīk

 2. malvism saka:

  Vai visas trubas velk pa taisno, nevis ar kādu lieku loku, t.i., lai trubas sanāktu vienāda garuma un tuvākā telpā nebūtu lielāka gaisa plūsma, bet tālākā mazāka?

  Patīk

 3. Ernests saka:

  Garumus liek tādus kādi sanāk un kā ērtāk montēt. Plūsmas stiprumu regulē ar difuzoriem, skat te https://gimenesmaja.wordpress.com/2015/04/28/lokano-gaisvadu-ventilacijas-sistema/

  Patīk

 4. Raivis saka:

  Vai interesējies tikai pie TENKo vai arī kur citur, salīdzinot cenas un attieksmi/ izskaidrošanu kas un kā, u.c. faktorus?

  Patīk

  • Ernests saka:

   Runāju vēl ar dažiem kantoriem, bet tur nesajutu Ieinteresētību nemties ar privāto – iespējams tāpēc ka tenko tik nesen bija iegājis LV tirgū un bija lielākā interese tikt pie klienta.
   Nu un lokanās caurules LV reti kam toreiz bija.

   Patīk

 5. Raivis saka:

  Virtuvē tas pats Kristaps no TENKO man ieteica nosūcejam taisīt recirkulāciju. Nosūcējs nosūcamo gaisu laiž caur ogļu filtru, kur paliek visi tauki, utt, un nosacīti attīrīto gaisu laiž turpat atpakaļ virtuvē, kur blakus ir rekuperācijas nosūce, kas savāc to gaisu un novada smakas. Tādējādi nezaudējam siltumu.

  Patīk

 6. a saka:

  Vai un kā risināji gaisa plūsmu caur durvīm? Vai plūsmas ātrumus pa durvju apakšu rēķināji un ņēmi vērā izgatavojot durvis?

  Patīk

  • Ernests saka:

   difuzora ar diametru 120mm laukums ir 112 kvadratcentimetri, kas atbilst 1,2-1,3cm spraugai zem istabas durvīm.
   Ar šādu spraugu pilnīgi pietiek, lai gaiss dēļ spiedienu starpības ceļotu starp istabām un nebūtu jādomā par kautkādiem alternatīviem risinājumiem.

   Patīk

 7. uldiskempe saka:

  Interesē kā ir ar trokšņiem, regulējumu, racionālumu utt. Vai rekomendē šo sistēmu ieviest būvējot jaunu māju, jeb nav lielas jēgas tērēties. Mani galvenokārt satrauc tas ka biroju ēkās ventilācija nekad vēl nav redzēta ideāla. Vienmēr kādam kaut kas pūš par daudz… Otra lieta, kā tev dzīvē izskatās telpās ieplūdes/izplūdes “gali”? Vai ir vizuāli baudāmi?

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.