Piespiedu ventilācija – 5 iemesli kāpēc nepieciešama

Katrai lietai vienmēr ir iespējams atrast vismaz 5 par un  5 pret, kurus atkarībā no tā vai tev to vajag vai nevajag ir iespējams piemeklēt. Tad nu šoreiz uzskaitīšu savus 5 PAR, kāpēc veidojot māju es mērķtiecīgi gāju uz piespiedu ventilācijas sistēmu:

 1. Aizverot guļamistabā durvis gaiss parasti “beidzas” kautkur pēc 3-4 stundām. Tas arī loģiski – telpas tilpums 30m3, cilvēks stundā patērē 20m3 gaisa un pēc 3-4 stundām gaisā skābekļa līmenis ir nokrities, un gaiss kļūst “sasmacis”. Vasarā bezmaksas risinājums ir turēt logu vēdināšanas režīmā, bet pārējā laikā nākas turēt vaļā durvis, tādējādi nodrošinot gaisa cirkulāciju. Alternatīva – piespiedu ventilācija – 20/30/40m3 svaiga gaisa pieplūdes uz telpu un var gulēt ar ciet durvīm kaut nedēļu.
 2. Labs logs ir blīvs logs, labi siltināta ēka ir blīva. Iemesls – jo vairāk siltā gaisa netiek pazaudēts, jo mazāk ienākošo auksto gaisu ir jāpiesilda klāt. Bet tikko gaiss nemainās, tā… atkal kļūst “sasmacis”. Tad ko darīt – vēdināt vai elpot sliktu gaisu? Manuprāt labāk uzstādīt ventilāciju ar siltuma atgūšanu (rekuperāciju), kas izejošā gaisa siltumu atdod ienākošajam svaigajam, bet vēsajam gaisam.
 3. Viesistabā tiks uzstādīta kamīnkrāsns, lai kamīnkrāsns sasildīto gaisu dabūtu uz otru ēkas galu būtu jāizbūvē gaisa vadi. Savukārt ja ir izbūvēta piespiedu ventilācija ar siltuma atgūšanu (rekuperators), tad šo sistēmu var izmantot gaisa vadu vietā.
 4. Esmu redzējis neskaitāmus dzīvokļus, kur pēc plastikāta logu ielikšanas logu ailēs pēkšņi sāk veidoties pelējums, pie tam ne tikai uz sienām bet uz pašas loga profila virsmas, vecās mājās kur joprojām stāv vecie logi un svilpo vējš šādu brīnumu neesmu redzējis.
 5. Man patīk vasarā atgāzt logu un atstāt istabas vēdināties, bet ziemā šādi darbība diemžēl nav iespējama, jo uz grīdas ir mazs bērns, savukārt aukstais gaiss “klājas pa zemi”. Ja vēl trāpās vējaina diena tad loga atvēršana rezultējas ar nopietnu sarunu ar ģimenes locekļiem… Kā risināt? Bērnu uz rokām un iet uz citu istabu uz 15min, kamēr citā istabā ir vaļā logs un vēdinās telpas. Vai… nu jūs jau sapratāt kas 🙂
Šis ieraksts tika publicēts Pārdomas, Ventilācija ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

14 Responses to Piespiedu ventilācija – 5 iemesli kāpēc nepieciešama

 1. xxx2 saka:

  Piespiedu ventilācija ir nepieciešama, tomēr tur ir divas problēmas – kondensāts un iekārtas aizsalšana. Kā saprotu aizsalšanas problēmu taisies risināt ar zeme siltumu…. gribētos uzzināt kā sanāks.

  Patīk

 2. Alise saka:

  “Savukārt ja ir izbūvēta piespiedu ventilācija ar siltuma atgūšanu (rekuperators), tad šo sistēmu var izmantot gaisa vadu vietā”.

  Kā Tu to domā? Likt nosūci pie krāsns un cerēt, ka siltais gaiss sasildīs citas telpas? Manuprāt, ar to gaisa daudzumu, ko ventilācija pūš iekšā, neko sasildīt nevar.

  Patīk

  • Ernests saka:

   Doma tāda – ja viesistabā no kamīna sakarst līdz +25, tad es nevis viesistabu vēdinu, bet siltais gaiss caur rekuperatoru piesilda ienākošo daudz vairāk un man guļaistabās nāk iekšā nevis +15 bet +18 grādi. vienkārši atverot istabām durvis neko tādu nevar panākt, jo viesistaba vienā mājas galā bet istabas otrā un gaisa cirkulācija dabiskā praktiski nekāda.

   Patīk

   • Alise saka:

    Grūti novērtēt, vai tas “strādā” (saku no pieredzes nevis teorijas, jo mums darbojas šāds risinājums)… lai kaut cik jūtami pūstu iekšā to no krāsns savākto siltumu, ventilators būtu jālaiž uz max jaudu, kas, savukārt, nav lietderīgi.

    Patīk

 3. kk saka:

  Labāk izstāsti cik kw kamīnkrāsns uz kādu telpas kvadratūru un kubatūru Tev tur paredzēta? Un kādas vēl idejas, kur likt tiešo siltumu, ko izdalīs tas verķis. 🙂 Es šeit saožu problēmas… 😀

  Patīk

 4. Vel ari tas, ka kaminam degsanai ari vajag svaigo gaisu. Kaminvecis saka, ka labi nopakotas majas/dzivokljos ta ir problema.

  Patīk

 5. Ieroc 50 metrus 110 mm elektrokabeļa gofras pazemē un ziemā āra gaisu nāksies uzsildīt tikai no +5 grādiem, nevis -10…20 savukārt vasarā nevajadzēs kondišku.

  Jā un nekāds kondensāts / pelējums trubā neveidosies, ja būs kaut neliela, bet pastāvīga gaisa plūsma.

  http://www.smucspainava.lv forumā vienai no kupolmājām bija šāds ventilācijas variants, strādājošs

  Patīk

 6. dbfrx saka:

  Vai šī piespiedu ventilācijas sistēma ar rekuperatoru palīdz karstās vasaras dienās nedaudz samazināt iekštelpu temperatūru un uzkaršanu?
  Pārskatot Tavus ierakstus, saprotu, ka gaisa kondicionieris papildus ventilācijas sistēmai nav ierīkots, bet vēlos noskaidrot kāds tad varētu būtu optimālākais risinājums topošā privātmājā (180 m2), lai tomēr vasarā iekštelpu temperatūru var samazināt atbilstoši mājas iemītnieku vēlmēm un vienlaicīgi saglabātu svaigu iekštelpu gaisu.
  (papildus gaisa dzesēšanas iekārta rekuperatoram, saprotu ir dārga ekstra un maksā tikpat cik rekuperators (vismaz apskatot Zehnder risinājumus))

  Patīk

  • Ernests saka:

   Zinu ka vieni līdzīgā situācijā uzlika paraleli multisplit kondicionieri un to darbina vasarā paralelei ar rekuperatoru.

   Patīk

  • laim0nis saka:

   Firma, kas man ierīkoja ventilācijas un rekuperācijas sistēmu, tā arī pateica, ka vislētāk ir gaisu uzsildīt, dārgāk – atvēsināt, bet visdārgāk – mitrināt. Tāpēc esi gatavs, ka dzesēšana noteikti būs dārgāka nekā sildīšana.

   Es pirmajā piegājienā uz dzesēšanu neatvēzējos, bet opcija ventilācijas sistēmā ierīkot čilleri ir paredzēta. Jānodzīvo pirmās pāris vasaras, un tad redzēs, vai vajag. Čilleris gan nav tik elastīgs kā kondicionieris, kur katru telpas penāli/ bloku var pieregulēt pēc vajadzības, bet kopējo temperatūru visā sistēmā par grādiem 2-3 pazemināt var.

   Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.