Putuplasta griezējs jeb “hot wire”

Griezt putuplastu salīdzinājumā ar koku vai metālu protams ir daudz vieglāk, bet tiklīdz tās vairs nav pāris loksnes, bet nepieciešams ieklāt grīdu vai nosiltināt fasādi, tā 30m3 vairs nav nekāda izklaide. Risinājums šai problēmai ir tā sauktais “hot wire”, kas pēc būtības ir nihroma/kanthal stieple, kas pieslēgta pie spriegumu pazeminoša transformatora.

griezejsKāpēc šādu griezēju būtu jālieto izklājot siltinājumu uz grīdas?
Ieklājot EPS/XPS siltinājumu divās kārtās un iestrādājot tajā dažāda diametra caurules ūdensvadam vai citiem mērķiem, ikviens saskaras ar nepieciešamību piegriezt putuplastu, ja vēl trāpās kāda pamatu mala, kura izvirzījusies virs grunts, tad sanāk aptuveni šāds pīrāgs un “čakars”.

Protams var mēģināt kaut ko darīt ar zāģi, bet tas ir lēni un pēc tam visa apkārtne pilna ar sīkajām putuplasta granulām. “Celtnieks vulgaris” to parasti risina ieklājot putuplastu pa labi un kreisi no caurules, bet pašu cauruli labākajā gadījumā nopūšot ar putām, sliktākajā nedara neko un tad ir liels aukstuma tiltiņš.  Tā kā es esmu par piemērotu instrumentu lietošanu, vēl jo īpaši, kad tādu var izgatavot pats, tad pa brīvdienām ir tapis putuplasta griezējs.

Neesmu elektriķis, tāpēc nemēģināšu stāstīt par spriegumiem, strāvām un pretestībām – priekš tā ir pilns internets tik jāpameklē “hot wire DIY”. Nestāstīšu arī par ekstremāli lētajiem variantiem no saimniecībā atrastām lietām (veca datora barošanas bloka, drēbju pakaramā metāla āķa, ģitāras stīgas utt.) vai to kā salodēt jaudas regulatoru. Pastāstīšu par savu variantu, kas ir tapis par nepilniem 60EUR un kur visas ar elektrību saistītās lietas ir pirktas un es tikai tās visas saliku kopā.

Nepieciešams:

 1. jaudas regulators.
  regulatorsNopirku caur ss.lv pa 50EUR kāda elektroniķa pašdarinājumu. Pieņemu ka pamatā ir kautkas šāds, un ja salodē pats, tad izmaksas būtu uz pusi lētāk, bet tā kā produkts ir nostrādāts kvalitatīvi (skat bildi) un pašam nav sapratnes par shēmu un lodēšanu, tad cena OK.
 2. Nihroma vai kanthal stieple 0.8 vai 1mm biezumā – var nopirkt keramserviss.lv (Ādažos). Cena 3EUR par griešanu + daždesmit centi par katru metru stieples.
 3. uzgrieznis, bultskrūve, atspere – kopā ap 1EUR. Atspere nepieciešama, lai uzkarstot stieplei tā turētu formu.
 4. lokanais elektrības vads ar rozeti lai pievadītu elektrību griezēj kabelim – 2,5 EUR
 5. slēdzis-poga, lai nebūtu jārauusta visu laiku rozete izslēgšanai- 2EUR
 6. rāmis kas līdzīgs loka zāģim- elektrību nevadošs materiāls – izgatavoju no oša grīdas dēļa, to gareniski sazāģējot.

Rezultātā ir šāds te instruments (versija 1.0) – darba platums 125 cm , griešanas biezums līdz ~ 35 cm. Rāmis no oša dēļa, piedod konstrukcijai pietiekamu stingrību un tai pašā laikā vieglumu.

2015-03-22 14.23.24Konstrukcija tipisks veco laiku loka zāģis, kur ar augšējo starpliku tiek regulēts nospriegojums. Elektrības vads no palietota pagarinātāja, garums 5 metri.

2015-03-22 14.25.40Instruments un pirmie griešanas eksperimenti ar EPS 100. Tā kā jaudas regulators ir regulējams, tad iespējams diezgan precīzi ieregulēt jaudu lai grieztu pietiekami ātri, bet vēl nededzinātu materiālu.

2015-03-22 14.25.45Caurumi izurbti 3 un 7 cm augstumā, rezultātā griežot putuplastu uz galda atkarībā no putuplasta biezuma tiek viedotas vienāda dziļuma gropes. Uzgrieznis-“taurentiņš” lai vieglāk varētu izjaukt un pārmontēt nihroma stiepli citā augstumā, atspere jāņem 10×60 vai pat 12×60, jo stieple jānostiepj pietiekami stingri.

2015-03-22 14.27.58
Elektrība pienāk uz skrūvēm no otras puses, papildus pluss šādā stiprinājumā nesaskaras kopā sakarsusī stieple un vada izolācija.

un tas griež šādi te

Šis ieraksts tika publicēts Instrumenti ar birkām . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

7 Responses to Putuplasta griezējs jeb “hot wire”

 1. Ints saka:

  Ir OK, es gan savu putuplastu grīdai sagriezu ar nazi. To ar maināmiem asmeņiem 20 mm platumā. Asmeņi reāli atgriežas, mainīju tos pēc pirmajām aizdomām par neasumu. Griezu gar alumīnija profilu, kuram vienā pusē ir divas malas viena virs otras. Tas nodrošina griezuma perpendikularitāti. Sev liku 3*50mm. Apakšējās divas EPS 100, augšējo EPS 150. Karstai drātei trūkums ir smaka kura izdalīsies griežot, tā galīgi nav veselīga, tāpēc iekštelpās to darīt neieteiktu. Jāgriež būs daudz 🙂

  Patīk

 2. Lielisks, man šitais patīk!

  Patīk

 3. kk saka:

  90% celtnieku jomas pārstāvju rakstītu “griezšana” un “putoplasts”
  Paldies, ka Tu zini pareizrakstību! (par komatiem es neko neteicu)

  Patīk

 4. Aleksejs saka:

  Vai palika kontakts ar to jaudas regulatoru, kaut ka ss.lv neatradu?

  Patīk

  • Ernests saka:

   Telefona numura nav.
   Ja ir interese varu savējo ar visu stiepli un rāmi pārdot, jo tā kā fasādē pāreju uz vati vairs griežamais nebūs nepieciešams.

   Patīk

   • Marciz saka:

    ja kāds vēl meklē, tad ss.lv meklēšanā pēc “Dimmer” vai tel. 27469101, sludinājums krievu valodā..

    Patīk

 5. var arī tā saka:

  regulatoru vari nopirkt par piečuku vai augstākais ceineri jebkurā būvniecības veikalā, prasot slēdzi ar kuru tiek regulēta spuldzes gaismas intensitāte uz reostata principa, nu zin ir parastie slēdži, kas tikai ieslēdz un izslēdz, bet ir arī slēdži grozāmie, no stāvokļa izslēgts, līdz maksimumam

  Publicējis 1 person

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.