Vai vispār vajag drenāžu mājai bez pagraba

Vakar pateicoties bloga lasītājiem un viņu kritiskajiem un ne tik komentāriem sapratu ka no vertikālās hidroizolācijas pamatu iekšpusē nav jēgas. Arī ārējā vertikālā hidroizolācija ir apšaubāma un var tikt kompensēta ar pamatu siltināšanu ar XPS spundētām loksnēm. Galvenais izveidot kārtīgu horizontālo hidroizolāciju, lai nodrošinātu mitruma nenokļūšanu no pamatiem sienās.

Tālāk sāku domāt par mitruma novadīšanu no pamatiem – drenāža un lietusūdens.

Drenāža

Drenāža apkārt pamatiem tiek veidota, lai no pamatiem un pagrabiem novadītu gruntsūdeni un virsējos ūdeņus. Ja man nav pagrabs un gruntsūdeņi visu gadu (izņemot palu mēnesi) ir ~ 2,5 metri zem zemes virsmas līmeņa, tad arī īpaši ko novadīt prom no pamatiem nav. Ja vēl ierīko lietus ūdens novadīšanu, tad arī nokrišņi no jumta netiek pie pamatiem. Itkā varētu veidot drenāžu priekš tā 1 mēneša, kad kūst sniegs, ceļas ūdens līmenis Gaujā un gruntsūdens ir kautkur pēdas augstumā, bet tā kā gruntsūdens līmenis ceļas visai apkārtnei, un māja nav kalnā, tad uztverto ūdeni tāpat nebūs kur novadīt. Pagājušā nedēļā bija lietusgāze, kuras laikā bija ap 30-40mm nokrišņu, visa apkārtne pludoja, pie mājas kur dzīvoju izveidojās baseins, un ar bažām domāju ka arī pamatu bedrē būs dziļas peļķes, bet realitātē būvberdē nebija ūdens, jo viss bija iesūcies caur smilts spilvenu zem pamatiem.
Tā vien rodas secinājums – no drenāžas manā gadījumā nav jēgas, jo 11 mēnešus tā stāvēs neizmantota, bet 2 nedēļas palu laikā uztverto ūdeni tāpat nebūs kur novadīt.

Lietus ūdens novadīšana

Lai pēc lietiem apkārt mājai nebūtu peļķes un būtu pēc iespējas sausāks tiek ierīkota lietusūdens kanalizācija ar ūdens novadīšanu gruntī vai atsevišķā lietus kanalizācijas tīklā. Man ir pieejams tikai pirmais variants ar iesūcināšanu gruntī, tāpēc ja ierīko lietus kanalizāciju jādomā kur savākto ūdeni novadīt.

Risinājums A. Veidot kanalizācijas tīklu no d110 kanalizācijas caurules un novadīt visu ūdeni vienā tvertnē ar infiltrāciju. Šādi iegūstu iespēju uzkrāt ūdeni un to tālāk izmantot dārza laistīšanai.

Risinājums B. Nāca negaidīti pēc sarunas ar kaimiņu, viņš teica ka viņam ir izveidots sekojošs risinājums – no katras lietus notekas prom no mājas ir ierakta ~10m drenāžas caurule ar ģeotekstila apvalku 10-15metri, kas arī veic ūdens iesūcināšanu gruntī. Līdz šim (6gadi) neesot bijušas nekādas problēmas ar tās darbību.

Atklāts jautājums par lietus ūdens kanalizācijas caurulēm – likt āra PVC caurules D110 SN4 vai speciālās lietus kanalizācijas dubultsienu caurules EVORAIN utml? Daži ekstrēmākā variantā vispār izmanto elektrības āra sarkano dubultsienu gofru D110 kā lietusūdens vadu – itkā pluss ka neviena savienojuma, bet nez kā ar citām īpašībām?

P.S. Video par drenāžu lentveida pamatiem

Šis ieraksts tika publicēts Pamati, Pārdomas ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

4 Responses to Vai vispār vajag drenāžu mājai bez pagraba

 1. Fedja saka:

  Sveiks! Manas 2 atziņas pēc majas kapitālās pārbūves:
  Pamatu drenāžu vajag. Bet tikai tad, ja ir kur ūdeni novadīt, piemēram, ilgstošu novembra lietu laikā, vai sniega kusšanas periodā. Pretējā gadījumā udens tiek spiests iekšā pamatu betonā, radot papildus slodzi hidroizolējošajam slānim. Man netāju no mājas ir grāvis, kas savukārt notek uz upi. Kad oktobrī rakām drenāžu, uznāca lieli lieti un māja burtiski stāvēja ūdenī. Izrokot drenāžu līdz galam, protams, problēma atrisinājās.
  Lietus notekas – arī jādomā kur novadīt, pretējā gadījumā veidos peļķes ap māju. 15 metri D110 manuprāt nav pietiekami, lai paņemtu visu ūdeni no jumta un noplūdinātu, it sevišķi rudens/ziemas periodā, kad grupts tā jau ir slapja un neko daudz neuzsūc. Te gan jāpiemin, ka man māja atrodas mālainā vietā – vasarā viss izkalst līdz pat 6 m dziļumam, ziemā iedur lāpstu zemē un pēc brīža jau piesūcas peļķe.

  Patīk

 2. Pļāvējs saka:

  Drenāžu vajag. Ja nav kur novadīt lierko ūdeni, roc dīķi….. ja, protams, vieta tam dīķim ir

  Patīk

 3. Gatis saka:

  Kā beigās atrisināji lietus ūdens novadīšanu, ar infiltrācijas kastēm vai vienkārši drenažas trubu?

  Patīk

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.