Jumta koka konstrukcija – būvēt uz vietas vai pasūtīt gatavas kopnes

kopnes_aigPrivātmāju būvniecībā tipiski tiek izmantoti 2 veidu jumtu konstrukciju risinājumi  – dzelzsbetona pārsegums kā pamatne plakanajiem jumtiem un koka konstrukcija kā pamatne jebkuram cita veida jumta tipam. Koka konstrukcijas var iedalīt divos veidos – objektā veidotas koka kopnes un rūpnieciski izveidotas gatavās kopnes. Salīdzinot savā starpā šos risinājumus ir skaidrs, ka katram no risinājumiem ir savas priekšrocības un savi trūkumi, kas jo īpaši izceļas situācijās, kad ir lieli laidumi, sarežģītas konfigurācijas, lielas jumta platības.

koka_kopnes

Tā vienkāršiem jumtiem ar īsiem laidieniem ekonomiski izdevīgām jumtu veidot uz vietas. Pat sarežģītas formas jumti, kur attālumi starp nesošām sienām ir nelieli ar labiem amatniekiem jumts taps ātri un izdevīgi. Toties tikko nākas pārsegt viesistabu ar attālumu starp sienām 8 metri vai izveidot mansardu ar siltinājumu plaknē 400 un vairāk mm, tā bieži vien priekšroka atdodama gatavām jumta koka kopnēm.

Kā vēl viena priekšrocība gatavajām koka kopnēm ir to balstīšana uz diviem punktiem – faktiski tas nozīmē, ka vienstāvu mājas būvniecībā vienīgās nesošās sienas ir jābūvē ārsienas, bet visas iekšsienas ir nenesošās vai pasnesošas. Tātad komplektā ar plātņu pamatiem mājas iekšējais plānojums teorētiski kļūst viegli pielāgojams nepieciešamai situācijai un kārtējā remonta ietvaros jebkuru iekšsienu iespējams pārstumt turp vai šurp nebaidoties par to ka varētu iebrukt jumts.

Arī mūsu mājai būs koka konstrukciju jumts. Jumta slīpums visdrīzāk būs ~ 15 grādu robežās, pie tam paredzētais jumta plaknes garums ar visām pārkarēm būs ap 10 metru liels. Faktiski šāds laidums nozīmē ka standarta kokmateriāli šeit neder, vai arī nāktos izmantot vismaz 2 pasijas, kas turētu visu jumta konstrukciju. Otrs būtisks faktors kas ir par labu gatavām koka kopnēm ir dzīvojamās istabas mansarda tipa jumts, kuru plānots siltināt ar 400mm siltumizolāciju. Tipiskā situācijā tas nozīmētu 400mm sijas, ko kā paši saprotat no vienkārša baļķa neizzāģēsi un tik un tā būtu jāveido salikta konstrukcija. Gatavās jumta kopnes šo problēmu atrisina bez problēmām. Tiesa gan par salīdzinoši lielāku latu summu nekā tas būtu izmantojot uz vietas būvētu jumtu.

Šobrīd kamēr nav gatavs mājas projekts ir veikta sākotnējā koka kopņu ražotāju aptauja nosūtot tiem projekta skices lai vispār saprastu – ir iespējams šādi būvēt vai nē. Pēc neilgas meklēšanas interneta plašumos atradu sekojošus mūsu ražotājus http://www.jmr-frame.lv http://www.aigkonstrukcijas.lv un http://www.woodcon.lv  Divu dienu laikā atbildi saņēmu no visiem trim, tiesa gan:

  • jmr-frame piezvanīja pabrīdināja ka projektētājs slims un tāpēc nevarēšot precīzi pateikt, bet cena nebūšot lielāka par 15Ls/m2 jumta platības ar visu piegādi uz objektu.
  • aigkonstrukcijas atbildēja ar vienu ciparu par “jumta komplektu”
  • woodcon lai arī reaģēja pēdējais bet bija arī skaidrs kapēc – tika atsūtīts gatavs kopņu plāns, kopņu rasējumi un cenu piedāvājums kas detalizēts pa pozīcijām.

Caurskatot piedāvājumus sanāk ka šobrīd mājas jumta “karkass” -koka kopnes – izmaksās aptuveni 12Ls/m2. Nezinu daudz tas vai maz, salīdzinot ar jumta taisīšanu uz vietas (to noskaidros kad projektu tāmēs celtnieki), bet vismaz skaidrs, ka šis jumts ar laidumiem tuvu 10 metriem arī ziemā pie lielām sniega slodzēm izturēs un neiebruks man uz galvas.

Šis ieraksts tika publicēts Jumts, Pārdomas ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Dalies ar savu viedokli

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.